1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

İlk Dersimiz ve Exe Dosyamız - Çıkış Butonu

Konusu 'Delphi İle Başlangıç' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 27 Nisan 2007 başlatılmıştır.

1. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.355
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.772 ÇTL
    Delphi'yi ilk başlattığımızda çalışabilir bir form alanı gelecektir. Biz şimdi formumuza bir buton ekleyip, programdan çıkış görevi vereceğiz.

1. Delphiyi başlatıyoruz.

2. Resimde görüldüğü gibi formumuza Standart sekmesinde bulunan (okla gösterilmiş) Buton simgesine bir kez tıklayıp formumuz üzerinde herhangi bir yere gelip yine bir kez tıklıyoruz. Böylece formumuz üzerine bir buton eklemiş olduk. Butonu fare ile tutup istediğiniz yere sürükleyebilirsiniz.

3. Butonumuzun üzerine istediğimiz yazıyı yazabiliriz. Bunun için sol taraftaki Properties sekmesinin önündeki alana istediğiniz yazıyoruz. Tamam, Kapat, Çıkış ...

4. En önemli bölüm. Butonumuza görev atayacağız. Bunun için form üzerindeki butona çift tıklayarak kod penceresine ulaşıyoruz ve begin end blokları arasına
    Kod:
      Kodları görebilmek için ÜYE omalısınız !
    yazmamız yeterli. (Alttaki REsim)

5. Son aşamaya geldik. Artık exe'mizi oluşturacağız. Buna artık Delphi dilinde derleme diyoruz :) Bunun için en üst resimdeki ok ile gösterilen Ok tuşuna fare ile tıklıyoruz veya klavyeden F9 tuşluyoruz artık ilk exe dosyamız hazır.

Exe dosyamız sizin boyut ayarlarınıza göre değişmekle birlikte yaklaşık aşğıdaki gibidir. Butona tıkladığınızda küçük programımız kapanacaktır. İsterseniz projenizi kaydedebilirsiniz.

Bir sonraki derste Buton olayına (OnClick) farklı birkaç görev daha ekleme kodlarını veririm artık...

2. sherry

sherry V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    1.980
    Banka:
    286 ÇTL
    Bu ders ve gelecek dersler için şimdiden eline sağlık. teşekkürler;)

3. merakettim
    Ecinni

merakettim Öpözel Üye :*

Beğenileri:
    323
    Ödül Puanları:
    2.230
    Meslek:
    Ne iş olursa yaparım abi
    Yer:
    leşim ANKARA:)
    Banka:
    1.432 ÇTL
    Adminim benim tam istediğim olay buydu.Teşekkür ederim.:)

4. Melek

Melek Usta

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    630
    Banka:
    45 ÇTL
    öğretmenim adminim :P derslere devam

5. mesutnet24

mesutnet24 Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    Ben bilgisayarı oyun makinası olarak değilde birşeyler üretme makinası olarak görüyorum
    Bu mantıkla programlamaya çok merakım var
    Sıfırdan başlamak istiyorum.
    Paylaşımlarınız için çooook teşekkürler..

6. cool10ya

cool10ya Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    Ben aranızda yeniyim teşekkür ederim..

Sayfayı Paylaş