İlk Regli Gününü Kutlayacak

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#1
“Önyargıları yıkmak” isteyen psikolog anne, 12 yaşındaki kızının ilk reglini davetle kutlayacak.

Doğum, girilen her yeni yaş, sünnet, askere gidiş, evlilik kutlanıyor da, kadınlar için ergenliğe ilk adım, doğurganlığın başlaması anl¤¤¤¤¤ gelen ilk regl neden kutlanmasın? Ankara’da bu soruyu soran bir anne kızının ilk reglini kutlamak için davet verecek. Genç kızların kadınlığa ilk adımını kutlamak için tören yapılması fikri uzun yıllardır feministlerce tartışılıyor. Türkiye’de bir tabu halinde yaşanan reglin toplum tarafından ayıp, utanılacak bir konu olarak görülmesini eleştiren kimi feministler, ergenliğe ilk adım olarak görülen bu günün çok önemsenmesi ve kutlanması gerektiğini düşünüyor. Bu konudaki önyargıları yıkmak isteyen kadınlardan biri de iki kız çocuğu annesi Şule Akdağ...

‘BU EŞİTSİZLİK NİYE?’

Kadının insan hakları eğitimi programı kapsamında ev kadınları ve çalışan kadınlardan oluşan gruplara eğitim veren psikolog Akdağ, 12 yaşındaki kızı Ezgi için “Gençliğe ilk adım” kutlaması yapacak. Kutlama için yakın çevresine ve kızının arkadaşlarına davetiye gönderen Akdağ, bu davetiyede, “Önyargıları yıkmak için Ezgi’nin gençliğe ilk adım partisinde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız” çağrısı yaptı. Ankara’da yarın bir restoranda yapılacak kutlama için gönderilen davetiyede çağrıcı olarak anne, baba ve ablanın isimleri yer aldı. Anne Akdağ kutlama kararını neden aldığını SABAH’a şöyle anlattı: “Bir erkek çocuğu dünyaya gelince, sünnet olunca, askere gidince, askerden gelince, evlenince kutlama yapılıyor, hediyeler alınıyor. Kız çocuğuna ise bir kez dünyaya gelince, bir de düğün yapılınca kutlama yapılıp hediye alınıyor. Bu kadar eşitsizlik niye? Ayrıca adet görüldüğünde tokat atılması, adetin kirli pis bir şey olarak görülmesi var. Bir kadın olarak adet görmenin üremenin başlangıcı olduğunu, doğum yapmanın kadınlığın en güzel yetilerinden biri olduğunu biliyoruz. Sünnetin alternatifi değil ama önyargıları yıkmak adına bir kadının böyle kirli sayılan, oysa çok önemsenmesi gereken bir gününün, gençliğe ilk adımına böyle olumlu bakılmasına inandığım için kutlama yapmaya karar verdim.”

TEPKİ DE VAR DESTEK DE

Topluma mesaj vermek, çocuklarına önem verdiğini göstermek için böyle cesaret isteyen bir işe kalkıştığını anlatan anne Akdağ’ı destekleyenler de var, karşı çıkanlar da. Anne Akdağ, kutlamanın bir ilk olduğunu belirterek, “Eminim birileri özenip bunu yapacak. Doğum günleri kutlanıyor, bu da anlamlı bir günse kutlanmalı” dedi.

EZGİ ÖNCE ‘SAÇMA’ DEDİ

İlköğretim 7’nci sınıf öğrencisi olan 12 ya-şındaki Ezgi’ye bu düşünce ilk önce “saçma” gel-miş. Annesine bu öneriyi ilk getirdiğinde kızdığınısöyleyen Ezgi, daha sonra bunun doğallığını görüp,basketbol takımındaki bütün arkadaşlarının da gel-mek istediğini öğrenince heyecanlandığını ve kut-lamayı kabul ettiğini anlattı.

BABA KATILMAYACAK

Eşinin de kendisi gibi psikolog olduğunu anla-tan anne Akdağ, davetiyede eşinin isminin olmasınakarşın kutlamaya katılmayacağını söyledi. Aldıklarıkarara eşinin saygı duyduğunu anlatan anne Akdağ,”Siz yapın ama ben gelmeyeceğim’ diyor. Gelmesiiçin elimizden gelen çabayı göstereceğiz, ama onu daanlıyorum. Erkek egemen toplumda yaşıyoruz” dedi.

Sabah
 

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
4,357
Beğeniler
33
Şehir
En sevdiğimin yanından :=)
#2
ben çok saçma ve gereksiz böyle ayrıntılara girmeye ne gerek var yakında afedersiniz ama gerdek gecesinide kutlarlarsa hiç şaşırmicam.


Bir erkek çocuğu dünyaya gelince, sünnet olunca, askere gidince, askerden gelince, evlenince kutlama yapılıyor, hediyeler alınıyor. Kız çocuğuna ise bir kez dünyaya gelince, bir de düğün yapılınca kutlama yapılıp hediye alınıyor. Bu kadar eşitsizlik niye?

demişler


ayrım yapılan toplumlarda bu hep vardır bizlerse zaten bunu yıkmaya çalışıyoruz.ama bu hanımefendi yıkmak yerine kendisi yeni bir akım oluşturmaya çalışıyor.bu ne saçmalıktır ya.bir bayanın en özeli böyle aşağılayıcı bir şekilde kutlanırmı ya.güya entellektüel olmaya çalışıyolar.zaten reklamlar yüzünden regl dönemleri arçları gereçleri espiri malzemesi olmuş bir de böyle tipler var.kınıyorum başkada birşey diyemiyorum.
 
Top