1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

ilk Uzay Aracı Sputnik Uydusu

Konusu 'Makaleler, Araştırma Yazıları' forumundadır ve sessiz gemi tarafından 5 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. sessiz gemi

  sessiz gemi Forum Tutkunu

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.640
  Beğenileri:
  30
  Ödül Puanları:
  1.130
  Meslek:
  mühendis
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  233 ÇTL  ilk uzay Aracı Sputnik Uydusu

  Sputnik 1, (Rusça: Спутник-1) Dünyanın ilk yapay uydusu. Sputnik serisinden ilk uzay aracı. SSCB tarafından 4 ekim 1957′de yörüngeye oturtuldu. Sputnik 1′in uz Aya gönderilmesi soğuk Savaş yıllarında gerçekleşti ve süper güçler arasında yeni bir rekabet olan Uzay Yarışı’nı başlattı.

  Uydunun ağırlığı 80 kg olup, çapı 58 cm, yörünge yüksekliği 250 km idi. Küre şeklinde bir gövdesi ve bundan ayrılan 2,4 ila 2,9 m uzunluğunda dört uzun antenivardı. 20 ve 40 MHz gücünde iki Radyo vericisi bulunmaktaydı. Bu radyo sinyalleri iyonosferdeki elektron yoğunluğunu ölçmede kullanıldı. Ayrıca, uydunun iç basıncı ve sıcaklığı da sinyallerle iletiliyordu. Böylece uydu çeperinin bir göktaşı tarafından delinip delinmediği takip edilebiliyordu. Uydunun basınçlı iç bölgesi Azot gazıyla doldurulmuştu. Ancak yörünge sırasında uydu çeperinin hiç delinmediği tespit edildi. Bu durum, gelecekteki uzay uçuşları için dünya yörüngesinin güvenli olduğunu gösteriyordu.

  Sputnik 1, uz aya SSCB’deki (bugün Kazakistan sınırları içinde kalan) Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı. Sputnik kelimesi yoldaş anlamına gelmektedir. Sputnik 1′in resmi adı ise Yapay Dünya Uydusu’dur. Sputnik’in fırlatılışının gerçek nedeni propagandadır, görünüşteki nedense Uluslararası Jeofizik yılı (1957-1958) çalışmalarına katkı sağlamaktır.

  Sovyetler’in Dünya yörüngesine uydu yerleştirebilecek Teknolojiyi edindiği anlaşıldığında, Sovyet Bilimler Akademisi’nden Mstislav Keldiş, uz Ayda çeşitli de Neyler yapabilecek bir b Uçuk tonluk konik bir uydu planladı. Ancak bu sırada Sovyet istihbaratı ABD’nin, uzaya, tek amacı yörüngeye oturup oturmayacağının görülmesi olan “basit bir uydu” göndermek istediğini Haber aldı. “Basit uydu” fikrini kapan Sovyetler, geride kalmamak için hızla Sputnik 1′i geliştirdiler. Böylece Dünya yörüngesine daha pahalı uyduların gönderilmesi imkanı da sınanmış olacaktı. Ayrıca, uydu, Ekim Devrimi’nin yıldönümü kutlamalarına yetişecekti. Uydu ve roketin tasarımı Sovyet roket bilimci Korolyov tarafından yapıldı.

  Aslında, Sputnik 1, ABD’nin “basit uydusu” Vanguard’dan çok daha ağırdı. Aylar sonra Vanguard uydu su yörüngeye girdiğinde, Kruşçev, onunla “greyfurt” diye alay edecekti.

  Sputnik 1, pilleri bitinceye kadar üç hafta boyunca sinyal gönderdi. Bundan sonra uydunun yörüngesi görsel olarak izlenmeye devam edildi. Yörüngesi gitgide alçalan Sputnik 1, fırlatmadan 92 gün sonra, 4 Ocak 1958′de atmosfere girerek yandı. Sputnik 1, yörüngede 1.400 tur atmış, 70 milyon km yol kat etmiştir.

  Sputnik 1, yörüngede kaldığı sürece 6. kadirden bir cisim parlaklığında gözlenebiliyordu. Sputnik 1′i yörüngeye oturtan roket de yörüngeye girmiş olup, Dünya’dan 1. kadirde görülebilmekteydi.

  Sputnik 1′e karşılık ABD hemen uzaya bir uydu göndermeyi denedi. Ancak yaptığı ilk denemeler başarısızlıkla sonuçlandı. ABD uzaya ancak 1958′de bir uydu gönderebildi. ABD’nin başarısızlığı, bu ülkede eğitim müfredatının ve sisteminin gözden geçirilmesine, roket bilimine ve fen bilimlerine ilgi uyanmasına ve uzay projelerine ayrılan mali kaynağın artmasına neden oldu. Bu gelişmeler, Uzay Yarışı’nın başlangıcı sayılmaktadır.

  Sputnik 1′in çeşitli kopyaları ve maketleri Rusya’da ve diğer ülkelerdeki müzelerde sergilenmektedir. SSCB’nin yedekleme ve test amacıyla dört ila yirmi kadar Sputnik 1 kopyası yaptığı iddia edilmektedir.

  Sputnik krizi
  4 Ekim 1957´de Sovyetler Birliği´nin uzaya fırlattığı Sputnik yapay uydusunun ardından ABD ve SSCB arasında yaşanan yarış.

  1950´lerin başında hem ABD hem de SSCB uzaya ilk uy duyu fırlatmak için birbirleriyle bir yarış içine girmişlerdi. ABD´nin başarısız denemelerinin ardından hiç beklenmedik bir zamanda SSCB, bir Basketbol topu büyüklüğünde 85 kg ağırlığındaki Sputnik I uydusunun yörüngeye oturtulduğunu açıkladı.

  Bu ABD için tam bir şoktu. Bu olay hem teknoloji yarışında geride kalmak demekti hem de daha önemlisi, bu denemeyi başaran Sovyetlerin Nükleer bir silahi ABD üzerine gönderebileceği paranoyası tüm Amerikalıların aklına girmişti. Bunun hemen ardından, ABD bir dizi fırlatma daha denedi ancak hiçbirinde başarıya ulaşamadı. Sovyetler, 3 Kasım 1957´de bu kez uzaya giden ilk Canlı olan Layka adlı köpeği taşıyan Sputnik II uydusunu da başarıyla fırlattı. Bu, Uzay Çağı´nı açma yarışını Sovyetlerin kazandığı anlamına geliyordu.

  Kronoloji
  4 Ekim 1957 SSCB: Sputnik 1 (83.6 kg) fırlatıldı
  3 Kasım 1957 SSCB: Sputnik 2 (508.3 kg) Laika ile beraber fırlatıldı
  6 Aralık 1957 ABD: Vanguard TV-3 kalkış platformunda patladı
  3 Şubat 1958 SSCB: Sputnik 3 denemesi başarısız oldu
  5 Şubat 1958 ABD: İkinci Vanguard denemesi başarısız oldu
  5 mart 1958 ABD: Explorer 2 denemesi başarısız oldu
  17 Mart 1958 ABD: Vanguard 1 (1.47 kg) fırlatıldı
  26 Mart 1958 ABD: Explorer 3 yörüngede
  28 nisan 1958 ABD: Üçüncü Vanguard denemesi başarısız oldu (Kalkış sırasında devrildiği için bu mekiğe İngilizler alaycı bir şekilde Sputnik´le kafiyeli olsun diye devrilen mekik anlamına gelen Flopnik demeye başladılar)
  15 Mayıs 1958 SSCB: Sputnik 3 (1,327 kg) yörüngede
  27 Mayıs 1958 ABD: Vanguard denemesi dördüncü kez başarısız oldu
  26 haziran 1958 ABD: Vanguard beşinci kez başarısız oldu
  26 Temmuz 1958 ABD: Explorer 4 yörüngeye girdi ve Van Allen Radyasyon kemerlerini haritaladı
  24 Ağustos 1958 ABD: Explorer 5 denemesi dördüncü kez başarısız oldu
  26 Eylül 1958 ABD: Vanguard denemesi altıncı kez başarısız oldu
   
Benzer Konular
 1. wien06
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  723
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.255
 3. ZeyNoO

  Sputnik Krizi

  ZeyNoO, 17 Ocak 2012, Paylaşıldığı Yer: Dünya Tarihi
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  616
 4. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  866
 5. RUZG4R
  Mesaj:
  7
  Görüntüleme:
  664
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş