İlkokul 1.Sınıflar Bu Yıl Neler Öğrenecekler?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,719
Beğeniler
8,982
Takım
GALATASARAY
#1
Yeni sistemle 2012-2013 eğitim öğretim yılında 1.sınıfa başlayacak öğrencileri ilk dönem okumaya ve yazmaya hazırlık çalışmaları bekliyor. Hazırlık çalışmaları bütün birinci dönemi kapsayacak şekilde planlanmış. Öğrenciler ilk
dönem boyunca yazmaya hazırlık çalışmaları da dediğimiz çizgi çalışmaları, oyunlar, kes yapıştır eğlenceli etkinliklerle yaklaşık 4 ayı bulacak olan bir dizi hazırlık çalışmalarıyla okuma-yazmaya hazır hale gelecekler. Birinci dönemin son bir ayı içinde sesli harflerden ikisini de öğrenmiş olacaklar. Bunlar "e" ve "a" sesleri olacak. İkinci dönemin başlamasıyla birlikte öğrenciler geriye kalan sesleri öğrenmeye başlayacaklar ve nisan ayı itibariyle okuma yazmayı öğrenmiş olacaklar. İlk dönem matematik dersinde sayılar ve yazılışı-1′den 10′a kadar-, sayma çalışmaları zihinsel etkinlikler yer alıyor. Hayat Bilgisi dersinde öğrencilere okula uyum, okul kuralları, okula geliş ve gidiş gibi gündelik yaşantılarında uygulamaları gereken kurallar öğretilecek. Önceki sistemde öğrenciler ocak ayı itibariyle okuma ve yazmaya geçiliyordu. Ancak yeni sistem hem okula başlama yaşının erkene alınması ve hem de anasınıfı eğitimi alan ve almayan öğrencilerin aralarındaki beceri farklılıkları da dikkate alınarak daha esnek ve hafif bir eğitim sunuyor. Bu nedenle öğrenciler okumaya nisan itibariyle geçmeleri bekleniyor.

Veliler bu süreçte neler yapmalılar?

1. Öncelikle öğretmenleri ile iyi iletişimde bulunmaları öğrencilerinin başarısını önemli ölçüde etkileyecek. Öğretmenlerinin verdikleri talimatları ve yol göstericiliği ile bu süreç çok başarılı ve kolay atlatılabilir.

2. Öğrencinizi sıkmayın. Okuma yazma bilişsel ağırlıklı becerinin yanı sıra psikomotor yönü ağır basan bir beceridir. Öğrenciniz henüz buna hazır olmayabilir. Bu yaş grubu çocuklar 3 haftada okuma yazma öğrenemezler, sabırlı olunuz.

3. Öğrencinizi kimseyle kıyaslamayın. Anne babaların en çok yanıldığı konulardan biri de budur. Her çocuğun kendi benliği olduğunu hiç kimseye benzemediğini ve bunun aslında böyle olması gerektiğini unutmayın. Çocuğunuzu komşunun çocuklarıyla, akranlarıyla, eş dost akraba çocuklarıyla olumlu ya da olumsuz asla karşılaştırmayın, başarısını kıyaslamayın.
 
Son düzenleme:

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#2
Allah öğrencilerinde, velilerinde, öğretmenlerinde yardımcısı olsun şu an bunu dilemek geçiyor içimden:)
 

Benzer konular

Top