1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

İmplant Üzerine Protez Çeşitleri

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 11 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.238
  Beğenileri:
  4.870
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.723 ÇTL
  Yerleştirilen implant sayısına ve ağız yapısının durumuna göre kişiye değişik protezler uygulanabilir. Bu protezler hareketli veya sabit olabilir.Hareketli protezlerin tutuculuğunu sağlamak için yapılan uygulamalarda daha az sayıda implanta ihtiyaç duyulması en büyük avantajıdır. İmplantların üzerine yerleştirilen topuzlar vasıtasıyla tutuculuk sağlanır. Bu topuz protezin içine kilitlenir. Bu mekanizma sonucunda hareketli protezin tutuculuğu mükemmel olur ve hastaya sabit protez kullanıyormuş hissi verir.

  Alt çenede damak kullanan hastaya iki adet implant yapılarak, protezin dil tarafından çıkarılması ve oynaması engelenir. Üst çeneye yerleştirilecek üç-dört implantla yine kişi hareketli protez kullanır, ancak damak tamamen açık bırakılır ve tutuculuk mükemmel sağlandığı için kişiye sabit protez kullanıyormuş hissi verir.

  Sabit protez uygulamak için de yine yeteri kadar implant çene kemğine yerleştirilir, belli süre beklendikten sonra yapay köklerin üzerine kesik diş formunda yapılar vidalanır. Bu vidaların üzerine de porselen kron ve köprüler yapıştırılır. Tek veya birden fazla hatta tam diş eksikliği vakalarında uygulanabilir. Sabir protez yapılan hastalarda kişi protezi takıp çıkarmaz ve implant üstüne yapılan protezi kendi dişi gibi algılar. Sabit protez için uygulanan implantlarda hastanın sağlam
  dişlerinin kesilmesine gerek kalmaz
   

Sayfayı Paylaş