İndüksiyon Isıtıcı Devresi Yapımı

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
İndüksiyon Isıtıcı Devresi

Burada anlatılan devre bu konuya bir giriş yapabilmek içindir.

Devrenin Açıklaması

İndüksiyon ısıtıcısı ile, resimlerde de görüldüğü gibi rezonans devresini süren elektronik bileşenler sayesinde bobinin içindeki bir metal nesnenin sıcaklığını 700-800 derecelere hatta devrenin gücüne bağlı olarak daha yukarılara çıkarabilirsiniz.

Devre için yapılmış ve değişken değer göstergeli bir excel tablosu olan indüksiyon ısıtıcısı hesaplayıcısı ndan değişik değerlerdeki sonuçları görebilirsiniz.

Bu devrede 2 adet IRFP450s kullanılmıştır. Eşleme indüktör (matching inductor) 45 µH, tank kapasitesi (tank capacitor) 1,7 µF, iş bobini (work coil) 2,5 µH'dir.

Tank kapasitesi değeri burada, 1,7 µF 600 volttur. Bu değeri çok sayda kondansatör paralel bağlayarak da elde edebiliriz. Mesela; 6.8nF/600v kondansatörlerden 250 tanesi seri bağlanarak oluşturulabilir veya farklı kombinasyonlar yapılabilir. Trafo için 0,30 mm. bakır telden 32 adeti yanyana getirilip litz teli gibi sarılmaktadır. Bunun değeri ise 8,2 miliohm'a denk düşmüştür.
Elemanların VerileriMalzeme Listesi


Not: Gerilim Bu devre, yüksek gerilim ihtiva ettiğinden ve ısınmadan dolayı elinizi yakma olasılığı bulunduğundan dikkat ediniz. Ayrca şiddetli manyetik alan oluşturduğundan cihazlardan uzak tutunuz ve izole ediniz.
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
Suskun Fen ve Teknoloji 0

Benzer konular

Top