İş Haberleri İngiliz Besso, İstanbul merkezli HBS Sigorta yı satın aldı

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,078
Şehir
TÜRKİYE
#1
İngiliz Besso, İstanbul merkezli HBS Sigorta yı satın aldı

3′üncü havalimanı projesi ve şirketlerin verdiği 350 uçaklık sipariş, Türk havacılık pazarına sigorta devlerini de getirdi. İngiliz Besso, İstanbul merkezli HBS Sigorta’yı satın aldı Türk havacılık sektöründeki hızlı büyüme, dünyanın en önemli finans şirketlerinin ilgisini çekiyor. Verdiği rekor siparişlerle dünyaya adeta ‘hava atan’ Türk şirketleri ve geçen ay 90 milyar liralık ihalesiyle dikkat çeken 3′üncü havalimanı projesinin de bunda etkisi büyük.Bundan etkilenerek Türkiye’ye ilgisini yatırıma dönüştüren havayolu sigorta şirketlerinden biri de İngiliz Besso oldu. Altyapı ve ulaşım sigortacılığının önde gelen firmalarından Besso Insurance Group, İstanbul merkezli HBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği şirketini devraldı. 2007′den bu yana havacılık alanında faaliyet gösteren HBS’ye yatırım yapan Londra merkezli şirket, Türkiye’de Besso Sigorta ve Reasürans Brokerliği adıyla faaliyet gösterecek.

“Stratejik olduğu kadar heyecan verici”
Türkiye’nin sivil havacılık alanında hızlı bir büyüme sergilediğini belirten Besso Insurance Group CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Colin Bird, “HBS, havacılık alanında gerçekleştirdiği sigortacılık faaliyetiyle sektörde fantastik bir üne sahip. Bu satın alma bizim için stratejik olduğu kadar heyecan verici bir adım” dedi. Besso’nun ana hissedarı B.P Marsh’ın patronu Brian Marsh Obe ise “Uluslararası alanda büyümemizi Türkiye ile destekleyeceğiz” diye konuştu.

Rekor sayıda sipariş
Türk havacılık sektörü geçen yıldan bu yana filosunu genişletmek için verdiği siparişlerle küresel alanda rekorlar kırdı. Pegasus, geçen yılın sonunda 25′i opsiyonlu, 75′i kesin olmak üzere 100 adetlik Airbus A320neo siparişi verdi. Pegasus’un siparişi Avrupa’dan ‘neo’ ailesi için gelen en büyük ikinci satın ama özelliğini taşıyor. 100′den fazla ülkeye uçuş gerçekleştirerek dünyanın en fazla noktasına ulaşan Türk Hava Yolları ise liste fiyatı 34 milyar dolara ulaşan sipariş verdi. THY, 95 adedi Boeing’den, 117′si de Airbus’tan olmak üzere 252 adetlik uçak sipariş etmişti.

Kerim ÜLKER / SABAH
 

Benzer konular

Top