1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

İngilizcenin Kökeni, Tarihçesi ve Temel Kavramlar

Konusu 'Pratik İngilizce - Practical English' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 10 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  İngilizce (İngilizce: English), Batı Cermen dillerine ait, İngiltere kökenli bir dildir
  Amerika Birleşik Devletleri, Anglofon Karayipler, Avustralya, Birleşik Krallık, İrlanda Cumhuriyeti, Kanada ve Yeni Zelanda’da yaşayanların çoğunun anadilidir.İkinci dil ve resmî dil olarak dünya genelinde, özellikle İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri ve çok sayıda uluslararası örgüt tarafından kullanılmaktadır

  Modern İngilizce, anadili farklı olan insanların konuştuğu ilk “küresel ortak dil” ya da lingua franca olarak tanımlanmaktadır

  İngilizce iletişim, bilim, ticaret, havacılık, eğlence, radyo ve diplomasi alanlarında egemen uluslararası yardımcı dildir. Dilin Britanya Adaları’ndan öteye yayılmasında Britanya İmparatorluğu’nun büyük payı vardır

  Amerika Birleşik Devletleri’nin II Dünya Savaşı sonrasında artan ekonomik ve kültürel etkisi, İngilizcenin benimsenmesini önemli şekilde hızlandırmıştır
  Bazı alanlarda ve mesleklerde yeterli düzeyde İngilizce bilinmesi gerekir.Bundan dolayı bir milyarı aşkın kişi en az basit seviyede İngilizce konuşabilmektedir

  Tarihçe
  İngilizce, Cermen kökenli bir dildir.

  Kavimler Göçüyle yer değiştirmiş Cermen kavimlerinin Britanya Adalarında yaşayan Keltleri sürerek bu adalara getirdikleri dildir.Adını adaya yerleşen ve Saksonlarla karışan Angluslardan almıştır.

  Bu kavimler dillerine “Anglik” demişlerdir.Cermen kavimleri tarafından Britanya Adaları’nda kullanılmasına dayandırılarak, filologlar tarafından kaynağının Almanca olduğu savunulmaktadır.

  Roma İmparatorluğu döneminde Britanya adalarına gönderilen rahipler, buraya Kitabı Mukaddes’in başlıca cevirilerinden birinin dili olan Latince’yi getirmiş ve uzun yıllar Latince’nin etkisi baş göstermiştir.Daha sonra Kuzey’den gelen Norman istilaları ile “Normanca” denilen dil ile karışmıştır.

  Yönetici sınıf bu dili konuşurken köylü sınıfı olarak kabul edilen halk “Old English” yani Eski İngilizce’yi konuşmaktaydı.

  1066′da Hastings Savaşı ‘yla William the Conqueror (Fatih William) adaları ele geçirirek uzun yıllar boyunca Normancanın yerleşmesine sebep olmuştur.Normanların İngiltere’yi fethi, aynı zamanda İngiltere’nin son fethidir.

  Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nde, Birleşik Krallık’ta, Avustralya’da, Kanada’da, Güney Asya’nın bir bölümünde, Mısır’da ve Afrika’nın belirli kesimlerinde anadil ya da ikinci dil olarak konuşulmaktadır.İngilizce, Çince ve İspanyolca’dan sonra ilk resmi dil olarak dünyanın en çok konuşulan üçüncü dilidir

  Coğrafi dağılımı
  Anadili İngilizce olanlar daha çok Amerika Kıtası, Avustralya ve Britanya adalarında bulunmaktadır.Ayrıca Okyanusyada da çok konuşulan bir dildir.

  Dünyada resmi dil olarak en çok kullanılan 3 dil olmasına rağmen, Dünyada en çok kullanılan 1 dildir.

  Dünyada İngilizce iletişim dili olarak kabul edilir. Bu yüzden 1 milyarı aşkın kişi en basit seviyede de olsa İngilizce bilmektedir.Bu yüzden İngilizce Dünyanın en çok bilinen dilidir

  İngilizcede Temel Kavramlar
  Aşağıda halihazırda İngilizce öğrenmekte olanlar için yararlı olacağına inandığım bazı bilgiler yer almaktadır. Bunlar İngilizce eğitim hayatınızda size kolaylık sağlayacak ve öğrenmekte olduğunuz konuları daha net analiz etmenize yardımcı olacaktır.

  1. İngilizcede Ana Cümle Formülü
  İngilizcede istisnai durumlar dışında hiçbir şart ve konumda cümle yapısında oynama yapamazsınız. Yani cümle içinde kelimelerin yerlerini Türkçede olduğu gibi değiştirerek devrik cümleler elde edemezsiniz. Bu da İngilizce öğrenenleriçin inanılmaz kolaylıklar sağlayarak her şeyin matematik mantığı içinde kalmasına yol açar.
  İngilizce bir cümle yapılırken ;

  ÖZNE + YÜKLEM + NESNE + BELİRTEÇ + YER + ZAMAN
  Kim Neyi Nasıl Nerede Ne zaman


  sıralaması uygulanır.

  Örneğin ;
  "Tom bahçede masayı bir fırça ile saatlerce temizledi" cümlesi
  Tom temizledi masayı bir fırça ile bahçede saatlerce
  Ö Y N B Y Z

  mantığı ile yapılır

  Yüklem = temizledi
  Kim = Tom
  Neyi = masayı
  Nasıl = bir fırça ile
  Nerede = bahçede
  Ne zaman = saatlerce


  temizliyor
  temizleyecek
  Tom temizliyordu masayı bir fırça ile bahçede saatlerce
  temizleyebilir
  temizlemeli


  İngilizce içinde bir cümlenin yüklemi değişmesine rağmen malzeme olarak adlandıracağımız cümlenin sabitleri değişmemektedir. Yani cümle standardı her konumda aynıdır ve tek formüle göre yapılır.

  2. İngilizcede Eklerin Kullanım Mantığı
  Bir ikinci nokta da, İngilizce içinde Türkçede olduğu gibi kelimelerin sonuna gelen ekler yoktur. Başka bir ifade ile kelimeler daima yalın haldedir. Biz bu takıları Türkçeye çevirirken dolgu malzemesi olarak kulağa hoş geldiği şekilde sonradan kendimiz ekleriz. Türk insanının en çok zorlandığı konu da burasıdır. Hep kelime aralarına bir şeyler ekleme ihtiyacı hisseder. Oysa yaptığı şey olmayanı koyma çabasıdır.

  baba-cığım = benim baba
  gide-cegini = gidecek
  sev-diğimi = seviyorum
  hasta olduğumuzu = hastayız


  Sizi biraz daha aydınlatabilmek için aşağıda ingilizce örnekler verilmiştir. Lütfen dikkatlice inceleyiniz.

  Give me. Bana ver.
  me = bana

  Take me. Beni götür.
  me = beni

  I like her. Ondan hoşlanıyorum.
  her = ondan “from gelmez.”

  I hate you. Senden nefret ediyorum.
  you = senden “from gelmez.”

  I will paint the wall. Duvarı boyayacağım.
  the wall = duvarı

  Don’t touch the wall. Duvara dokunma.
  the wall = duvara “to gelmez.”

  3. İngilizcede Fiillerin Diziliş Mantığı
  İngilizce bir cümle yapılırken eğer cümlede birden fazla fiil varsa, bir cümlede sadece tek yüklem olur kuralı gereği yüklemden sonra gelen tüm fiiller Türkçe çevirilerindeki eklere bakılmaksızın hep mastar olmak zorundadır. ( Yapısal istisnalar haricinde.)

  S V yüklem + mastar( to V ) + Nesne + Belirteç + Yer + Zaman
  Eğer cümlede bir yüklem varsa ve ” yüzmek, yüzmeyi, yüzmeye, yüzmek için, yüzmekten, yüzecek …” kelimeleri, cümle içinde ikinci veya çokuncu fiil olarak kullanılacaklarsa, ingilizce cümle dizilişi içinde hep mastar yani ” to swim “olarak yer alırlar. Bizlerse kelime sonlarına ingilizcede olmayan ” -yi, -ye, -için, -mekten, -ecek “ gibi ekleri koymaya çalışarak ingilizce içinde anlamsız cümleler ortaya çıkartırız.


  yüzmek = to swim yüzmek istiyorum.
  yüzmeyi = to swim yüzmeyi seviyorum.
  yüzmeye = to swim yüzmeye çalış.
  yüzmek için = to swim yüzmek için hazırım.
  yüzmekten = to swim yüzmekten nefret ederim.
  yüzecek = to swim yüzecek zamanım yok.


  I want to swim Yüzmek istiyorum.
  to swim = yüzmek

  I like to swim. Yüzmeyi seviyorum.
  to swim = yüzmeyi

  Try to swim. Yüzmeye çalış.
  to swim = yüzmeye

  I am ready to swim. Yüzmek için hazırım.
  to swim = yüzmek için

  I hate to swim. Yüzmekten nefret ediyorum.
  to swim = yüzmekten

  I don’t have time to swim. Yüzecek zamanım yok.
  to swim = yüzecek
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.393
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.064
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.248
 4. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.268
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.021
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş