İngilizleri Kızdıran Türk Tarihi

Katılım
12 Şbt 2007
Mesajlar
939
Beğeniler
6
#1
İngiltere'de Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Trevor Phillips, "kraliçeyi Osmanlılar kurtardı tarih kitaplarını değiştirin" deyince ortalık karıştı.
İngiltere'de Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Trevor Phillips'in ortaya attığı bir iddia, tarihçiler arasında tartışma yarattı. Daily Mail gazetesinin haberine göre Phillips, İngiltere'nin 1588'de İspanyol Armadası'na karşı kazandığı büyük zaferde, Osmanlı İmparatorluğu'nun büyük payı olduğunu öne sürerek, tarih kitaplarının yeniden yazılmasını istedi.

Phillips, İşçi Partisi'nin kongresinde düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmasında, iddiasını tarihçi Jerry Brotton'un verdiği bilgilere dayandırdı. Brotton'un iddiasına göre İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth 1588'de, İspanya Kralı II Felipe'nin ülkesini işgal planına karşı Osmanlı İmparatorluğu'na mektup yazarak yardım istedi.

Osmanlılardan Akdeniz'de İspanyol gemilerine karşı saldırılar düzenlemesini isteyen Kraliçe, bu sayede dönemin en güçlü donanması sayılan İspanyol Armadası'nı zayıflatmayı amaçlamış ve Osmanlıların olumlu cevabı sayesinde bu amacına ulaşmıştı.

Armada'yı haftalarca Akdeniz'de tutan Osmanlı donanması, yarattığı tehdit sayesinde İspanyolların İngiltere seferine çıkmadan önce hatrı sayılır miktarda gemiyi arkalarında savunma amacıyla bırakmalarını da sağladı.

Bu sayede İngilizler'de 1588'de Gravelines Deniz Muharebesi'nde İspanyolları mağlup etmekte fazla zorlanmadı.

'AMAÇ BİRARAYA GELMEK'
Phillips, kitapların yeniden yazılması ve Türklerin İngiliz tarihinde hakettikleri yere gelmeleri sayesinde oluşacak yeni İngiliz kimliğinin, farklı milletleri bir araya getireceğini ve birlik sağlayacağını savundu.

Phillips'in açıklamarı, dönemin olaylarıyla yakından ilgilenen İngiliz tarihçileri kızdırdı.

Tarihçi Doktor Simon Adams, Kraliçe I. Elizabeth'in Brotton'un iddia ettiği gibi Osmanlılara mektup yazdığının doğru olduğunu, buna karşın Osmanlıların talebe olumlu cevap vermediğini, zira o dönemde Yakın Doğu'daki sorunlarla ilgilendiklerini söyledi.

İngiliz tarihi üzerine çalışan Civitas düşünce kuruluşu da, iddiaların tamamen fantezi olduğunu duyurdu.
 

Benzer konular

Top