1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

İnsan Neden Günah İşler Her Günahın Tevbesi Olur mu

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve BeReNN tarafından 19 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.806
  Beğenileri:
  506
  Ödül Puanları:
  6.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.495 ÇTL
  Allah'tan ümit kesmemek - günah işleme sebepleri - insan neden günah işler - insan niçin günah işliyor - insanı günaha götüren şeyler - insanın zaafları
  Soru: İki sorum var: İnsan neden günah işler? Ve her günahın tevbesi olur mu? Günahlardan dolayı insan bazen umutsuzluğa düşebiliyor. O yüzden soruyorum.
  Cevap:

  İnsanda “huysuzluk” vardır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “İnsan gerçekten pek huysuz yaratılmıştır. Başına bir fenalık gelince feryat eder, Ona imkân verildiğinde de pinti kesilir.” (Meâric, 70/19-21)

  İnsanda “nankörlük” vardır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “İnsan, başı sıkışınca yan üstü veya oturarak ya da ayaktayken bize yalvarıp durur. Sıkıntısını giderdiğimizde de sanki sıkışıp da hiç yardım istememiş gibi geçer gider. Aşırılık edenlere, yaptıkları şey böylece güzel gösterilmiştir.” (Yunus, 10/12)

  İnsanda “cimrilik” de vardır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “Mallarınız ve evlatlarınız sadece sınanmanız içindir. Allah'a gelince, büyük ödül, onun yanındadır.

  Onun için gücünüzün yettiği kadar Allah'tan sakının. Dinleyin; itaat edin, infak edin ve kendiniz için hayır yapın. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa onlar umduklarını bulurlar.

  Allah'a güzel bir ödünç verirseniz o, onu sizin için kat kat artırır ve sizi bağışlar, Allah iyiliği karşılıksız bırakmaz ve yumuşak davranır.” (Teğabun, 64/15-16-17)

  Bütün bu özellikler, insanın kusurlu davranmasına sebep olur. Ama insan, neyi doğru neyi yanlış yaptığını tespit edecek güçtedir. Allah Teâlâ şöyle buyurur:  İyilik yapan, o iyiliğin neşesini içinde duyar, kötülük yapan da vicdan azabı çeker. Bu, Allah'ın büyük bir ikramıdır. Bu sayede kişi, hatadan dönme ve tevbe etme ihtiyacı duyar. Günah ne kadar ağır olursa olsun, tevbe kapısı daima açıktır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “De ki: Ey aşırı gidip kendilerini tüketen kullarım! Allah'ın ikramından umudunuzu kesmeyin. Çünkü Allah günahların hepsini bağışlar. O, bağışlayıcıdır, ikramı boldur.

  Rabbinize yönelin de size azap gelmeden önce ona teslim olun; yoksa yardım görmezsiniz.

  Rabbinizden size indirilenlerin en güzeline, Kuran'a uyun. Sonra o azap size, beklemediğiniz bir anda gelir de hiç anlayamazsınız.” (Zümer, 39/53-55)

  Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “Allah size açık açık anlatmak, sizden öncekilerin uygulamalarını göstermek ve tevbenizi kabul etmek ister. Allah bilir, doğru karar verir.

  Allah ister ki, sizin tevbelerinizi kabul etsin; arzularının peşine takılanların isteği ise sizin iyice onlara yönelmenizdir.

  Allah sizi rahatlatmak ister. İnsanoğlu zaten zayıf yaratılmıştır.” (Nisa, 4/26-28)

  Kişi, tevbe etmeden ölmüş olsa, bu durumda Allah'ın bağışlamayacağı tek günah şirk günahıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “Allah şirki bağışlamaz, onun dışında kalanı dilediği kimse için bağışlar.” (Nisa, 4/48)

  Şirk, ortak etmek demektir. Allah'a şirk, ona ait özelliklerden birini veya bir kaçını başka bir varlıkta da görmektir. Bu varlık kimi zaman kişinin kendi arzuları olur. Ama çoğunlukla bunlar, Allah'a yakın sayılan büyükler ve ruhanilerdir. Din büyükleri ve ruhaniler, yarı insan yarı tanrı sayılarak Allah ile insan arasında arabuluculuk konumuna getirilirler. Onları din adamları temsil eder. Allah'ın ortağı ile ilişkide olmak, Allah ile ilişkide olmak sayılacağından din adamları bu yolla büyük bir din sömürüsü yaparlar. Her namazda okunan Fatiha suresinde “Allahım! Yalnız sana kul olur, yalnız senden yardım dileriz” ayetleri yer alır. Bu ayetlerin gereğini yapan Müslümanlar, şirkten ve sömürüden uzak bir dini hayat sürerler.

  Sonuç olarak insan, bilerek veya bilmeyerek her türlü günah ve kusur işleyebilir. Ne zaman günahtan dönmek isterse tevbe kapılarının açık olduğunu bilmeli ve asla umutsuzluğa kapılmamalıdır.
   

Sayfayı Paylaş