1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

İnsan Olmak Kolay da, İnsan Gibi İnsan Olmak Çok Zor..

Konusu 'DeNeMeLeR' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 3 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Canlı türü olarak hepimiz insanızdır ama insan olarak nasıl bi insanız işte o meçhul.. İnsan gibi insan olmaktır önemli olan.. İnsan gibi hareket etmek insanlığa yakışır davranmaktır..
    Bazen hepimizin sabır noktalarının tükendiği noktalar olur, insanlıktan uzaklaşanlarımız olur ama ne kadar sabır gösterirsek o kadar değer kazanırız insanlık adına.. Gerçi günümüz toplumunda insan gibi insan olana enayi dendiğini duyanımız olmuştur mutlaka..
    Gelelim anlatacağım mevzuya..

Dün arkadaşımla gezim sonunda bulunduğum semtteki kitapçıya uğradım büyük bi kitapçı her türlü kırtasiye ve kitap çeşidini mutlaka bulabilirsiniz.. Herzaman kırtasiye ürünlerini aldığım bi kitapçım vardı o biraz ileride olduğundan ve çok çeşit bulundurmama ihtimali olabileceğini düşündüğümden, büyük kitapçıya uğradım.. Kitap reyonu üst katta olduğundan üst kata çıktım.. Kpss kitaplarını ararken reyon görevlisi geldi yanıma.. Sanki bi işler karıştırıyormuşuz havasında garip bakışları vardı.. Kpss kitaplarını sordum gösterdi.. Tüm derslerin tek kitap olanını istedim reyon görevlisinden.. Çıkarıp verdi bana kitabı, kitabın yayınevini fazla tanımadığım için tanıdık bi yayınevinin olup olmadığını sordum ama bi tek bu yayınevinin tek kitap halinde çıkardığını söyledi.. Tereddütteydim, reyon görevlisine siz hangi kitabı tavsiye edersiniz diye sordum içerik açısından iyimidir sizce dedim.. Görevlinin söylediği cevap aynen şu; Zamanın varsa oku da bak içeriğe dedi.. Neye uğradığımı şaşırdım.. Bi müşteriye söylenebilecek en son laftır sanırım.. İçerik hakkında fikre sahip değilim demek ve kibarca bi uslüp kullanmak çok zor değildir sanırım.. Ama gelde bunu reyon görevlisine anlat.. Tartışmaya girmeye, benle nasıl böyle konuşursunuz demeye bile değmezdi.. Suskunluğumu bozmadım.. Kitap almaya bi daha vaktim olmayabilir diye aldım kitabı ve kitap eski gibiydi sanki kullanılmış 2. el bi kitaptı. Kat kat dı kapağı.. Görevliye aynısından başka bi kitap olup olmadığını sordum; olmadığını ve bunun için kasadan indirim yapabileceklerini söyledi..

Neyse arkadaşımla indik kasaya.. Kasiyere kitabı verdim ve ücreti çıkardım, üst katta görevlinin bana söylediklerini ilettim kasiyere.. Kasiyerin cevabı fiyatlarımız sabittir kimseye ekstra bi indirim yapamayız dedi diktatör bi dille.. İkinci şoku orada yaşadım.. Görevliniz bana bu şekilde dedi diye söyledim ama nafile.. Dilenci muamelesi yapar gibi bi tavır. Ben indirim yapılsın diye mevzu konuşmamıştım reyon görevlisiyle taşınma sırasında hasar görmemiş yeni sıfır bi kitap sordum, bana bu kitap için indirim yapacaklarını söyledi.. Ama kasiyer kızlar insanlıktan ders almamış olacaklar ki görevliye sorma gereği bile duymadılar sanki yalan söylemişim gibi.. Neyse o sinirle kitabı almış bulundum çünkü müşterilerin içinde sorun çıksın istemedim..

Aldım kitabı ve daha önce kitap aldığım kitapçıya gittim, modüler setler daha kapsamlı olduğu için modüler setleri sordum, ücreti aldığım kitaptan fazlaydı ama önemli olan ücreti değildi yapılan muameleydi.. Ve beyfendinin müşteriye karşı konuşma tarzı ve yardımcı olması da kitabı ordan almam gerektiğini iyice beynime yerleştirdi.. Kitapçıdan çıktım ve önceki aldığım kitabı iade ettim büyük bi gururla.. Yaptıkları insanlık dışı davranışı yüzlerine vurar gibi sesimi çıkarmadan kitabı iade ediyorum dedim.. Yüzlerindeki ifade yetmişti bana.. Zaman kaybı yaşadım belki ama hakkımı o insanlara yedirmemenin ve yaptıkları hatanın farkına varmaları için değmişti.. Büyük kitapçı olmak insanı büyük yapmaz, yada insan olmak insanı insan yapmazdı bunu çok çok daha iyi anladım..

Önemli olan insan olmak değil, insan gibi insan olmak dı.. Büyük mevkii sahibi olmanın insanı büyük yapmayacağı gibi.. Benim gözümde büyük kitapçı her zaman kitaplarımı aldığım küçük ama içinde değerli kitapların ve yardımcı olmak isteyen görevlinin olduğu kitapçıydı.. İnsanlık buydu..

ZeyNoO
    03.04.2011/ 14:52

2. sovalye

sovalye Aktif

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    630
    Banka:
    5 ÇTL
    Bu tür adamlarla(!) ne yazık ki bolca karşılaşıyoruz.
    ZeyNoO'ya paylaşım için teşekkür ederken, bir meselle* katkıda bulunmak istiyorum....

Yan yana iki dükkân varmış.
    Biri asık suratlı bir balcı, diğeri ise güler yüzlü bir turşucuymuş.
    Turşucunun işi çok iyiymiş, müşterisi çokmuş. Hatta bazen kuyruk bile olurmuş dükkânın önünde. Bal satan ise hep sinek avlarmış.

Bir gün bu derdini bir bilgeye açmış.
    Bilge adam, karşısındakinin yüzüne bakmış ve yanıtlamış:
    "Evladım, sen bal satıyorsun, ama suratın sirke satıyor.
    Komşun ise turşu satıyor ama yüzü bal satıyor."

* Mesel: Eğitici öykü.

3. cemree
    Eğlenceli

cemree =)=) Süper Moderatör

Beğenileri:
    3.730
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    1.170 ÇTL
    sen yıne ıyı dayanmışın ZeyNoO ben kitabı bırakıp çıkardım müşteriye böyle davranan satıcı çok gerçekten sinir bozucu kırıcı ve insanlık dışı ...

4. ZeyNoO
    Melek

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Yazımı beğenmenize sevindim
    Ben teşekkür ederim.

Örneğinizde çok güzel ve anlamlı :)

5. ZeyNoO
    Melek

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Evet aynen öyle :)
    Bende sonradan iade ettim tabi başka yerden aldım :D

6. cemree
    Eğlenceli

Beğenileri:
    3.730
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    1.170 ÇTL
    ohh çok iyi yapmışın hak etmişler :D

7. ZeyNoO
    Melek

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Ama iade ederken ki yüz ifadelerini görmen lazımdı içimden büyük bi gururla gülüyordum
    Kasiyerin suratsa bi karış :D

8. cemree
    Eğlenceli

Beğenileri:
    3.730
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    1.170 ÇTL