1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Insan Ve Sanayi Atıkları

Konusu 'Genel' forumundadır ve dderya tarafından 1 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.184
  Beğenileri:
  7.984
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  126 ÇTL
  ÎNSAN VE SANAYİ ATIKLARI

  Doğada yaşayan insanın doğaya en büyük zararı kendi bedeninden çıkan atıklarla başlar. Katı ve sıvı olan bu atıklar toprağı, suları kirletir; kirlenen doğada hastalık yapan mikro organizmaların kolay üreyip yayılmasına yol açar. Bu atıklara çöpler, besin atıkları, kirli, pis öteberi eklendiğinde insanın doğaya verdiği zarar daha da artar. Bilindiği gibi, özellikle kırsal yörelerde, küçük kentlerde, hatta büyük kentlerin dış kesimlerinde insan altıklarım toplayacak kanalizasyon olmaması, çöplerin sokaklara atılması, içme ve kullanma sularının pislenmesine, mik- rotorganizmaların çoğalmasına, böylece birçok salgın hastalığa yol açmaktadır.

  Teknolojik gelişmenin ve sanayileşmenin atıkları da önce doğa, dolaylı olarak da insan sağlığı için tehlikeli bir ortam oluşturmaktadır. Buhar ve gaz durumunda olan bu atıklar bir yandan akarsuları, denizleri, gölleri, bitki örtüsünü kirletirken, öte yandaş hava küresinde zararlı maddelerin toplanmasına yol açmaktadır. Bu sanayi atıkları içinde bulunan klor, kükürtdioksit, karbonmonoksit gibi baca gazlarının, hava kirlenmesi yanında doğanın bitki örtüsünü de bozduğu; bitkilerin, ormanların kurumasına, külleşmesine, hatta yok olmasına neden olduğu saptanmıştır. Araştırmalar bitki örtüsündeki bu değişikliğin birçok havyan türünün azalmasına ya da tümüyle yok olmasına da yol açlığım göstermiştir.

  kaynak: Özcan Köknel, Kaygıdan Korkuya
   
  YoRuMSuZ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş