İnsan Vücudunda Kan Dolaşımı

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,042
Beğeniler
6,307
Takım
GALATASARAY
#1
İnsan Vücudunda Kan Dolaşımı

1- Büyük Kan Dolaşımı:

Temiz kanın tüm hücre ve dokulara götürüldüğü ve kirli kanın geri getirildiği kan dolaşımıdır. Kalp ile vücut arasında gerçekleşen bu dolaşım 25-30 saniye kadar sürer. Bu dolaşıma büyük dolaşım da denir.Sol karıncıktan başlar, sağ kulakçıkta sona erer.

Karıncıkların kasılması ile sol karıncıktaki temiz kan sol karıncıktan aorta pompalanır. Aort damarı, sola doğru bir yay çizerek ikiye ayrılır. Üste giden damar baş ve kollara ,alta ayrılan damarlarda bir çok yan damarla mide, pankreas ve bağırsak gibi bütün iç organlara ve bacaklara yayılır. Doku ve organlara ulaşan bu damarlar, çok sayıda kılcal damarlara dallanir.

Bütün madde alış-verişi, bu kılcallarda akan kan ile doku hücresi arasında olur. Özellikle temiz kandaki oksijen dokulara, karbondioksit ise dokulardan kana geçer. Kirlenen kan , kılcallardan toplar damarlara iletilir. Vücudun alt bölgesinden toplanan kan damarları alt ana toplar damarda, üst bölgesinde toplananlan da üst ana toplar damarlarda birleşir. Kirli kan bu iki damarla kalbin sağ kulakçığına dökülür.


2- Küçük Kan Dolaşımı:

Kirli kanın akciğerlere götürülerek karbondioksitin uzaklaştırıldığı ve oksijence zenginleştirildiği ve temizlenen bu kanın vücuda dağıtılmak üzere kalbe getirildiği dolaşımdır.

Kalp ile akciğer arasında gerçekleşen bu işlem yaklaşık 8 saniye sürer.Sağ karıncıktan başlar, sol karıncıkta sona erer. Büyük kan dolaşımı ile sağ kulakçığa dolan kirli kan buradan sağ karıncığa geçer ve karıncıkların kasılması ile kirli kan sağ karıncıktan akciğer atar damarlarına pompalar. Akciğer atar damarı kalpten çıktıktan sonra ikiye ayrılarak sağ ve sol akciğerlere kollar gönderilir.

Akciğerlere giren bu damarlar alveollerin çeperinde kılcallara ayrılır. Burada kirli kandaki karbondioksit alveollere, alveollerdeki oksijen ise kana geçer. Temizlenen kan , her akciğerden ikişer tane olmak üzere dört akciğer toplar damarı ile kalbin sol kulakçığına döner.
 
Top Bottom