1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

İnsanı insan yapan geçmişi midir ?

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve r0se tarafından 6 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Absent

  Absent Özel üye

  Katılım:
  17 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.778
  Beğenileri:
  2.342
  Ödül Puanları:
  6.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Neverland
  Banka:
  6.686 ÇTL
  bazen hepimiz kendi kendimize sorular sorarız cevaplarımız vardır fakat aynı soruların başkaları tarafından da soruluyor olduğunu nasıl cevaplandığını merak ederiz işte bende kendime sorduğum bazı soruların cevaplarını sizden de duymak istedim

  İnsanı insan yapan geçmişi midir (anılar,yaşanmışlıklar...)yoksa şimdimizde yaptığımız seçimler mi bizi biz yapar?

  1-Geçmişimizi değiştiremeyiz ama geçmişte yaşadığımız olaylara bakış açımızı değiştirebiliriz.
  2-"Şimdi" nin dışında gerçekten de başka bir zaman algısına sahip miyiz (geçmiş ve gelecek gibi)? Geçmişimizi anılarımızı şekillendirişimiz tam olarak şu anda ne hissettiğimizle ilgili değil midir?
  3-Geleceğe dair beklentilerimiz şu anda yaşadığımız hislerin alternatif bir kurgu biçimi değil midir? Şu anki oluşumuzdan memnun değilsek ve bu olma biçiminden kaçmak istiyorsak,beklentilerimizi bu yönde oluşturmayacak mıyız?
  4-Şimdi nin dışında başka belirleyici etken yoksa,geçmişi ve geleceği zihnimizden atmak bizi daha bütün bir insan yapar mı?
   

Sayfayı Paylaş