1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

İnsanlıkta Buluşalım

Konusu 'Okunası Yazılar' forumundadır ve ÇağanCan tarafından 27 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. ÇağanCan

  ÇağanCan Aktif

  Katılım:
  2 Kasım 2012
  Mesajlar:
  323
  Beğenileri:
  89
  Ödül Puanları:
  830
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Turizm
  Yer:
  Ankara-Antalya
  Banka:
  328 ÇTL
  İnsanın insana ettiğini insan insana etmez demiş eskiler. Ne hoş ne boş ama ne anlamlı söz . Bütün anlam “insan” sözünde kilitlenip kalıyor. Her şey insana verdiğimiz anlamda düğümleniyor. İnsanın insana bakışı çok önemli.
  Hepimiz insanlığımızla övünür Tanrının yarattığı diğer mahlûkatlar arasında en seçkin varlık olmakla onur duyarız. Birisine öfkelendik mi ağzımızdan çıkan ilk hakaret sözü “hayvan” dır. Dozajına göre onu “eşşek” köpek” domuz” iltifatları izler.
  Bazen övgü ve sövgü birbirine karışır. Çok çalışkan ve başarılı bir insanın ardından söylenen “Vay inek vay!” sözlerinde biraz imrenme de sezilir.
  Bazı hayvansal nitelemeler yöreden yöreye farklı algılanır. Sözgelimi “çakal” sözü Anadolu'nun kimi yöresinde iltifat kimi yörelerinde hakaret olarak kabul edilebilmektedir.
  Yalnızca kara hayvanları değildir dilimize dolanan. Görgüsüzlüğü ve aptallığı vurgulamak istediğimiz zaman uçucu hayvan adlarına da baş vururuz: “kuş kafalı” “angut ” “leylek”...
  Balık adlarıyla ilgili benzetmelerle ender karşılaşırız. Seyrek de olsa akılsızlara “sazan” aşırı kilolulara “balina” nitelemeleri yakıştırılır.
  İnsanın insana yönelttiği eğretileme ve benzetmelerde zaman zaman bitkilerden de yararlanıldığı görülüyor: “ot” “hıyar” “kelek” “kabak kafalı” “patlıcan suratlı” ..
  İyi hoş yukarda saydığım sözler insanlığımıza dokunuyor da yine hayvanlar familyasından kimi nitelemeler neden çok hoşumuza gidiyor: “aslanım” “koçum” “şahinim” “kanaryam” ... Ya da bitkilerle kurulan eğretilemeler: “çiçeğim” ”gülüm” “papatyam” ...
  ”Hayvan " nitelemesine darılanın “aslan” nitelemesiyle övünmesini ”gül” nitelemesinden hoşlanın “ot” denilmesine kızmasını hiç anlamıyorum.
  Bırakalım kendi yanlış davranışlarımızı hayvanlara bitkilere mal etmeyi de gelin sevgi barış dostluk gibi insanlığın temel ilkelerinde birleşelim buluşalım konuşalım söyleşelim görüşelim...
  Yollarımıza çıkan dikenleri kaba sövgü ve şiddetle değil zekâyla akıl gücüyle ayıklayalım.
   

Sayfayı Paylaş