İnternet Bankacılığı İçin Altın Kurallar

sherry

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Arl 2006
Mesajlar
2,661
Beğeniler
43
#1
1.İnternet bankacılığında kullanmış olduğunuz müşteri numarası, şifre ve parola gibi size özel bilgileri kesinlikle kimseyle paylaşmayın. Bu bilgileri e-posta yoluyla kimseye göndermeyin. Size bankadan geliyor gibi görünen bir e-postaya bu bilgileri girmeyin.

2.Şifrenizi banka yetkilileri istese bile söylemeyin.

3.Size gelen e-postalardaki linke tıklayarak bankanızın sayfasına ulaşmayın. Bu e-postaların çoğunun bankanızla bir ilgisi bulunmamakta ve şifrelerini ele geçirmeye yönelik olabileceğini unutmayın. Yeni bir pencere açarak bankanızın adresini kendi ellerinizle girin.

4.Müşteri numaranızı ve şifrenizi girmeden önce bulunduğunuz sayfanın güvenli olduğundan emin olmak için sağ alt tarafta sarı bir kilit simgesi olduğundan emin olun.

5.Şifrenizi peryodik olarak değiştirin.

6.Aynı şifreyi farklı hizmetlerde kullanmayın ve şifrelerinizde kişisel özelliklerinizi kullanmayın(Doğum tarihi, telefon numaranız gibi kolay tahmin edeilebilecek şifrelerden kaçının).

7.Şifrenizi herhangi bir yere kesinlikle not etmeyin.

8.Herkesin kullanımına açık bilgisayarlarda (internet kafeler) internet bankacılığı işlemleri yapmayın.

9.Eğer bankanız "tek kullanımlık şifre" destekliyorsa bu teknolojiyi kullanarak bankacılık işlemlerinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz. Şu anda bu teknolojiyi kullanan bankalar müşterilerine küçük bir cihaz vererek ve/veya programı cep telefonunuza yükleterek bu özelliği kullanabilmenizi sağlamaktadırlar.
 
Top