İnternette resim paylaşırken 3 kez düşünün

Test1

Moderator
Moderatör
Katılım
17 Arl 2012
Mesajlar
132
Beğeniler
60
#1
Sadece vesikalık bir fotoğrafınız bile aklınıza gelmeyecek şekilde montajlanarak illegal içerikli sitelerde kullanılabilir. Bu duruma neden olanların peşine düştüğünüzde yurt dışı kaynaklı olma ihtimalini düşünürsek neredeyse sorunun çözümü imkansız hale gelebilir Buradaki olay ve video aslında olayın çok küçük bir versiyonu... En çok fotoğraf paylaşılan yer ise facebook. Ayrıca böyle bir durumda facebook gizlilik ayarlarını sizlere sunduğu için sorumluluk kabul etmiyor...

Facebook'ta paylaştığınız bir fotoğrafın ne hale geleceğini hiç düşündünüz mü? Paraguay hükümeti düşünmüş ve bir kamu spotu hazırlamış. İşte Facebook'ta paylaşılan bir fotoğrafın yolculuğu...

İnternet büyük bir okyanus, bir şey yazılsa bir fotoğraf paylaşılsa anında her yere yayılabiliyor. Bu yayılmalar her zaman ‘iyi’ insanların eline geçmiyor. Paraguay hükümetinin hazırladığı bir kamu spotunda kızlar plajda fotoğraf çekip Facebok’a yüklüyor. Fotoğraf, Facebook’a yüklendiği anda görselin yolculuğu başlıyor.

Önce arkadaşlarından birisi fotoğrafı başka bir amaçla paylaşıyor, daha sonra fotoğraf kızı tanımayan kişilerin eline geçiyor ve bir anda görsel “Kamu malı” haline geliyor. Fotoğrafın son yolculuğu ise bir porno sitesi oluyor.


Paraguay hükümetinin değinmek istediği bu tehlike, aslında sadece o ülke için değil, herkesin yaşayabileceği türden bir şey.

FACEBOOK’UN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY YOK
Çekilen fotoğrafların Facebook’ta yayınlanmasının ardından o fotoğraflar başka mecralara da sıçrıyor. Ancak sosyal medya devinin bu konuda yapabileceği bir şey yok. Yükümlülük tamamen fotoğrafı paylaşan kişi üzerinde oluyor.
 
Düzenleyen yönetici:

Benzer konular

Top