1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

İnternette sürekli arkadaş arama, takıntıya dönüşebilir

Konusu 'Makaleler, Araştırma Yazıları' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 21 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.317
  Beğenileri:
  8.716
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.616 ÇTL
  Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim görevlisi Leman Pınar Tosun, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin gençler üzerindeki etkileri üzerine bir araştırma yaptı.

  Tosun, sosyal paylaşım sitelerinde sürekli yeni arkadaşlıklar kurma peşinde olanların kişilik özelliğini psikotisizm olarak adlandırıyor. Tosun, psikotisizmi, soğuk, mesafeli, saldırgan, güvensiz, duygusuz, tuhaf olma, empati kuramama ve diğer insanlara karşı duyarsızlık gibi daha çok sıra dışı kişilik özellikleri olarak ifade ediyor. Tosun, bu insanların, internet etkinliklerine yönelik takıntılı tutku geliştirme eğiliminde olduklarını belirtiyor.

  [​IMG]Leman Pınar Tosun, 2010 yılında, Uludağ Üniversitesi'nden Dr. Elvan Melek Ertürk ile yaptıkları anket çalışmasında da benzer sonuçlar elde ettiklerini kaydediyor. Uludağ ve ODTÜ'de öğrenim gören 143 öğrenciyle yüz yüze görüştüklerini anlatan Tosun, "Gördük ki dışadönük ve uyumlu kişilik özelliklerine sahip gençler, Facebook'un fotoğraf paylaşımı ve sosyal etkinlik organize etmek gibi özelliklerinden faydalanıyor. Bir bakıma Facebook, insanların sosyal yaşamını daha da zenginleştirmelerini sağlıyor." dedi. Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. M. Ersin Kuşdil de, internet ortamının gençler için sosyal normların etkisinin iyice zayıfladığını, yetişkin etkisinden iyice bağımsızlaşmış bir alan oluşturduğuna vurgu yapıyor. Kuşdil, yeni kuşakların en önemli sorununun toplumsal hayata anlamlı biçimlerde katılabilme yollarını bilmemeleri olduğunun altını çiziyor.
   
  Son düzenleme: 15 Mayıs 2016
 2. buhurdan

  buhurdan Özel Üye Özel üye .

  Katılım:
  12 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.763
  Beğenileri:
  1.752
  Ödül Puanları:
  5.730
  Banka:
  1.742 ÇTL
  internet kafeye girdim feysbuk sayfasına girdim adımı çılgın diye verdim ben de artık üye oldum YKnın kulakları çınlasın :D
   

Sayfayı Paylaş