İnternette yorum yazanlar dikkat!

Mc_ÖRGE

HalaMadrid
Katılım
15 Eyl 2009
Mesajlar
1,647
Beğeniler
84
Şehir
İzmir
#1
İnternette yorum yazanlar dikkat! Her an ifadeniz alınabilir!

Sitelerde yer alan haberlerin altına düşüncelerini yazan okurların ''sakıncalı'' bulunan yorumları hakkında işlem yapılmaya başlandı.

Emniyetteki birim internete yorum yazanları takip ediyor. Bir kamu kuruluşunda çalışan F.K. adlı memur, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü eleştirdiği ''okur yorumu'' yüzünden davalık oldu. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, F.K'yı şikayet etti. F.K'nın ifadesi alındı.

gercekgundem.com'un edindiği bilgiye göre Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan "Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü
Bilişim Suçları Bürosu'' internet sitelerini yakın takibe aldı. Sitelerde yer alan haberlerin altına düşüncelerini yazan okurların ''sakıncalı'' bulunan yorumları hakkında işlem yapılmaya başlandı.

2008 yılının son aylarında faaliyetlerini hızlandıran birim, internette yayın yapan yüzbinlerce siteyi takip etmeye çalışıyor. Polisin görev yaptığı birim, bir yandan da gelen şikayetleri değerlendiriyor.

Gerçek Gündem'e ulaşan bilgiye göre, Bilişim Suçları Bürosu'na şu ana dek en çok Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nden şikayet geldi. 18 kişinin haberlerin altlarına yazdıkları yorumlarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e hakaret ettiğini öne süren Çankaya, bunlar hakkında işlem yapılmasını istedi.

Bilişim Şubesi'nde görev yapan polisler de şikayet üzerine gerekli çalışmaları başlattı. Polis, yorumların yazıldığı sitelerin yöneticilerinden, okurların ''internete bağlandıkları adresleri'' istedi. Sitelerden gelen bilgiler üzerine, kişilerin internete hangi IP'den bağlandığını tespit eden polis, bilgileri savcılığa ulaştırdı. Savcılık da bu kişiler hakkında işlem başlattı. Şikayet edilen bazı yorumcuların yurt dışında yaşadığı ve bu yüzden polisin savcılığa ''Bu kişiler bulunamadı'' bilgisini verdiği de öğrenildi.

Savcılığın ifadesini aldığı son kişi ise bir kamu kuruluşunda çalışan F.K... Memur olan F.K. bir gazetenin internet sitesine yazılan ''okur yorumu''ndan dolayı Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği tarafından şikayet edildi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen imzasını taşıyan şikayet dilekçesinde, F.K'ya ait olduğu öne sürülen bir yorumda Cumhurbaşkanı Gül'e yönelik ''hakaret''te bulunduğu öne sürüldü.

F.K ise Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği ifadede, yorumda yazan düşüncelere katıldığını ancak yorumda yer alan son kelimeyi hiçbir zaman kullanmayacağını ifade etti. F.K, kendi ismiyle yazılan yorumun ''herkese açık'' bir bilgisayardan gönderildiğini belirterek, ''suç unsuru taşıdığı iddia edilen kelimeyi kimin yazdığının tespit edilmesi çok zor'' dedi. F.K'nın, Gül'e hakaret kastı olmadığını söylediği de öğrenildi.

Hukukçular ise bu uygulamanın sakıncalar doğurabileceğine işaret etti. İnternette yer alan yorumların ''düşünceyi ifade özgürlüğü'' kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirten hukukçular, "Yayın yapan sitelerden erişim bilgilerini almak, korku toplumu yaratır. Kimse düşüncelerini ifade edemez'' görüşünde birleşti.

BAŞKA BİR YORUMCUYA BEŞ YIL HAPİS İSTEMİ

Öte yandan, Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan'a yapacağı ziyaret haberini okuduğu internet sitesine "İhanet budur, Gül'ün yaptığıdır" yorumunu gönderen M.K. isimli mühendis hakkında "Cumhurbaşkanı'na açıkça hakaret" suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
 

e-PaCk

Forum Gururu
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
2,896
Beğeniler
46
#2
ahahah duydun mu kızıl tikkat et bundan sonra
dengesiz dengesiz yorumlar yapma
o değil de sensiz sıkıcı olur buralar
sataşcak taş atcak adam kalmaz
aalarım bak:(
dengeli ol
 
Katılım
12 Şbt 2010
Mesajlar
445
Beğeniler
9
#5
Arkadaşlar yorumlarımız eğer belden aşağı değilse korkulacak bişey olmaması lazım
int.yorumundan dolayı davalık olan şahıs tv haberlerinde çıktığında biraz haddimi aşmışım bilseydim ( int.takip edileceğini ve soruşturulacağını dava açılabileceğini ) daha dikkat ederdim ve akabinde bundan sonra dikkatlide olacağım der !!
klavye kabadayılarımız maalesef çok, bendeniz forumlarda bulunmuşumdur ve bu zamana kadar ekleme ,yorum ve eleştirilerimide yapmışımdır . ve hala yazıyorum ;;)
 

Benzer konular

Top