İntihara Neden Olan Gen Bulundu

Katılım
13 Hzr 2006
Mesajlar
3,957
Beğeniler
68
#1
Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı ile Nöroloji Anabilim Dalı'nın yaptığı bir araştırmada, intihar olayında genetik etkinin de rolü olabileceğini gösteren bir gen mutasyonu bulundu.

Prof. Dr. Mithat Bahçeci, Doç. Dr Alpaslan Tuzcu ve Yrd. Doç. Dr. Ufuk Aluçlu, "Wolfram Sendromu" tanısı konulan 2 kardeşte söz konusu bozukluğa yol açan "WFS1" geninde yeni bir mutasyon saptadılar. DÜ Endokrinoloji Kliniği Şefi Prof. Dr. Mithat Bahçeci, şu anda 20 ve 21 yaşında olan bu kardeşlerin 5 yaşından itibaren defalarca intihar girişiminde bulunduğunu belirterek, bulunan gen mutasyonunun çeşitli nedenlerle bölgede sık rastlanan intihar olaylarının temelinde de rol oynayabileceğini söyledi. İntihar vakalarının bölgede Türkiye ölçeğine oranla fazla olduğunu kaydeden Prof. Dr. Bahçeci, "İntihar, insan yaşamını sonlandıran bir olay ve biz Nöroloji Kliniği ile birlikte, bu olaya yol açabilecek önemli bir gen mutasyonu bulduk. 5 ve 6 yaşlarda defalarca bilinçsiz intihar girişiminde bulunan iki kardeşin 'VFS1' denilen geni üzerinde yaptığımız araştırmada mutasyona uğramış bu geni tespit ettik. Bu gen eğer homozigot ise yani eğer hem anadan hem babadan geliyorsa çok ağır bir hastalığa yol açarak intihar eğilimindeki insanları tetikliyor. Yapılan araştırmalarda, gerçekten intihar nedenlerinin ve ölüme yol açan intihar girişimlerinin yaklaşık yüzde 25'inde bu genin rol oynadığı gösterilmiştir. 'Bizim bulduğumuz genetik mutasyon bölgedeki intihar olaylarıyla bağlantılı olabilir' kaygısıyla araştırmalarımızı hızlandırdık" dedi.

Buldukları genle ilgili bilgilerinin dünya tıp dergilerinde yayımlandığını ifade eden Prof. Dr. Bahçeci, yurt dışındaki bazı üniversitelerden ortak çalışma tekliflerinin geldiğini söyledi.
 

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,721
Beğeniler
136
#2
Tıp ne kadar ilerledi ya. Çok şaşırtıcı bilgilere ulaşılıyor artık. İntihar eyleminin genlerle alakalı olacağı hiç aklıma gelmemişti gerçekten
 

Benzer konular

Top