1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

İntramusküler Stimülasyon

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve HALİL SEZGİ tarafından 18 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. HALİL SEZGİ

  HALİL SEZGİ Üyecik

  Katılım:
  18 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  20
  Meslek:
  Şifalı Bitkiler
  Yer:
  Konya
  Banka:
  0 ÇTL
  Kas-iskelet sistemi ağrılarının en önemli nedeni kas spazmıdır. Kas spazmı birçok ağrı sendromu olarak kendini gösterir. Bunlar; baş ağrısı, boyun ağrısı, omuz ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı, tendinitler (tendon yıpranması), entesopatiler (tendonun kemiklere yapışma yerinde yıpranma, yozlaşma), ligamentitler (kemikleri ve eklemleri bir arada tutan bağlardaki yıpranma) vs. Kaslardaki ağrılı spazmlar (kasılmalar) kaslara ve tendonlara (kiriş, kasın kemiğe yapışan uzantısı) baskı yaparak, eklem aralığını daraltarak eklemlere binen yükü artırır. Disklere (omurlar arasında bulunun ve omurganın esnekliğini sağlayan yastıkçıklar) baskı yaparak fıtıklaşmalara, omurga osteoartritine (kireçlenme), ağrılı omurga sendromlarına yol açar. Spazm damarsal yapıları da sıkıştırarak ekstremitelerde (kollar, bacaklar) soğukluk, üşüme, ağrı, ödem gibi belirtilere yol açar. Ayrıca sinirlere olan baskılar sonucu siyatalji (bacak ağrısı), brakialji (kol ağrısı) gibi radikülopatiler (yayılıcı sinir ağrıları) oluşturur.

  İntramusküler stimülasyon (İMS) ağrılı kas spazmlarının tedavisinde kullanılan önemli bir tedavi metodudur. Kuru iğne metodu olarak ta adlandırılır. İMS çeşitli uzunluklardaki çok ince iğnelerin spazm olan kaslara batırılarak spazmın çözülmesi esasına dayanır. İMS; tek başına birçok ağrılı hastalığı tedavi etmede yeterlidir. İMS; ilaç tedavisi, fizik tedavi, kaplıca tedavileri, kinezyoterapi (hastalıkların egzersizle tedavisi) gibi tedavi metotları ile kombine edilebilir.

  İMS; ABD li Dr Gunn tarafından geliştirilmiş bir ağrı tedavi metodudur.

  İMS de kasılmış ve kısalmış kasa bir iğne batırılarak bu spazm çözülmeye çalışılır. Bir kasta çoğu zaman çok sayıda ağrılı kasılmış ve kısalmış kas demetleri olduğundan çoğu kez, çok sayıda iğneleme yapmak gerekebilir.

  Tekrarlayan veya kronikleşmiş ağrıda spazmla birlikte fibroz doku gelişimi de varsa iğne sayısının ve iğneleme sıklığının arttırılması gerekir. Ancak fibrotik kaslarda olumlu sonuç her zaman mümkün olmayabilir.

  İMS bir akupunktur yöntemi midir?

  İMS ile akupunkturun benzerliği, ikisinde de iğne kullanılmasıdır. Akupunkturda iğne belli noktalara yapılır ve 20 dk kadar beklenir. İMS de ise iğne spazm olan ve olması muhtemel kaslara yapılır ve hemen çıkarılır. Etkisini hemen gösterir. İMS de iğne nöroanatomik yapıya göre çeşitli doku derinliklerine yapılır. Kronik kas iskelet sistemi bozuklukları ve bu bozukluklara bağlı ağrıların tedavisinde İMS oldukça etkili bir yöntemdir.
  İMS hangi hastalıklarda kullanılır?
  İMS nin kullanım alanı oldukça geniştir. İMS aşağıdaki tabloda gösterilen hastalıkların tedavisinde tek başına ya da diğer tedavilerle kombine edilerek başarı ile kullanılmaktadır.

  Baş ağrıları
  Boyun ve sırt ağrıları
  Donuk omuz (omuzun hareket kısıtlılığı) ve diğer omuz ağrıları
  Bel ağrısı
  Tenisçi dirseği ve golfçü dirseği (dirseğin dış ve iç tarafındaki entesopatiler)
  Ağrılı kas spazmları
  Repetitif strain injurileri (Bilgisayar kullanımına bağlı ağrılar)
  Duruş bozukluğuna bağlı ağrılar
  Fibromiyaljide kısmen etkilidir
  Miyofasial ağrı sendromları
  Adduktor tendinit (Kasık çekmesi)
  Tendinitler (el, dirsek, omuz, topuk, kasık)
  Diz ağrısı (Kondromalazi patella)
  Kalça ağrıları (Adduktor spazmı, kapsülit)
  Topuk ağrıları
  Siyataljiler
  Spor yaralanmaları ve rehabilitasyonu
  Çene eklemi ağrısı
  Whiplash yaralanmaları (Travma sonrası omurga ağrıları)
  Disk hastalıkları (bel, boyun, sırt)
   

Sayfayı Paylaş