iPhone 4S mi Samsung Galaxy S3 mü ?

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1

Samsung Galaxy S3 mü, iPhone 4S mi? Günümüzün teknoloji meraklılarının en çok merak ettiği soru bu. Yanıtı ise sadece ürünlerin teknik özelliklerinde gizli değil. Kullanım deneyimi de bir o kadar önemli. Biz de PC Extra olarak bu iki telefonu karşılaştırdığımız bu yazımızda olabildiğince tarafsız gözlerimizle hangi modelin hangi açıdan avantajlı ve dezavantajlı olduklarını açıklamaya çalıştık.

iPhone 4S mi, Galaxy S3 mü karşılaştırmamızda olabildiğince tarafsız dememizin nedeni şu: Her iki ürünü de kişisel telefonu olarak kullanan iki editörümüzün gözlem ve tecrübeleri ışığında bu yazımızı kaleme aldık. Dolayısıyla fanatik duygular da ister istemez işin içinde. Ama sonuç olarak okurlarımızın nazarında beklentiler, bütçeler ve özellikler ön planda olduğu için objektif olmaya çalıştık. İşte başlıyoruz:

iPhone 4S mi, Galaxy S3 mü? Hangisi daha iyi?

1- Fiyat: Kimi kullanıcı için fiyat çok önemli, kimisi içinse ikinci planda. Ama şu bir gerçek ki, bir ürün segmentinin en pahalı ürünleri en çok ilgi çekenleri olarak da görülüyor. Bu gerçek ışığında iPhone 4S ve Galaxy S3 fiyatı bize pazara yeni giren ürünün daha pahalı olduğunu gösteriyor. Zira operatör kampanyalarını bir kenara bırakırsak, iPhone 4S fiyatı kontratsız olarak bugün 1.899 TL civarında bir değere sahip. Samsung Galaxy S3 fiyatı ise 100 TL daha pahalı, yani 1.999 TL civarında. Bu durumda ilk kriterimizde Galaxy S3, iPhone 4S’e oranla daha az puan alıyor.
- Galaxy S3 fiyat puanı: 2.5
- iPhone 4S fiyat puanı: 3

2- Ergonomi: Gerek iPhone 4S’in, gerekse Galaxy S3′ün ergonomisi biraz tüketici beklentisine göre değişiyor. iPhone daha oturaklı ve ağır bir telefon. Galaxy S3 ise daha ince bir yapıya sahip. Burada sağlamlık hissi de önemli. Bu konuda iPhone bir adım önde. Zira iPhone’un Gorilla Glass’lı ekranının yanında arka yüzeyi de bu camla kaplanmış. Ergonomik açıdan bu detay ne işe yarıyor derseniz bize göre daha ilk jenerasyondan bu yana sağlamlık duygusunu arttırıyor. Galaxy S3 ise bu konuda biraz cimri gibi. Arka yüzeydeki pil kapağının plastik olması eleştiri alan bir özellik ama bu özellik Galaxy S’den beri var. Samsung bu konseptten vazgeçmiyor nedense. Kısacası ergonomi konusunda iPhone 4S mi, Galaxy S3 mü sorusu biraz ortada kalıyor. İkisi de kolay ulaşılabilir tuş yapısına sahip ve ikisi de sadece ergonomileri baz alındığında başa baş gidiyorlar. Zaten bu detay piyasada en pahalı model olmalarını açıklamaya yetmiyor. Ergonomi konusunda tek eleştirimiz her iki telefonun da dokunmatik klavyelerinin tombul parmaklarla rahat kullanılamıyor oluşu. Tabi ekranı yatay çevirirseniz, tombul parmak sorunu ortadan kalkıyor ama bu da sürekli yatay kullanım anlamına geliyor. Zaten her iki telefondan da kırdığımız ergonomi puanlarının ana kaynaklarını bu tombul parmak meselesi oluşturuyor. Gerçi Galaxy S3, enlemesine 1.5, boylamasına da yaklaşık 2 santim daha büyük ama bu 1.5 santimlik genişlik yine de yan yana 10 karakterin durduğu Q klavyede her bir karakter için ekstra 1.5 milimlik rahatlık anlamına gelse de, tombul parmaklar bu ek rahatlığı tam anlamıyla hissedemiyor.
- Galaxy S3 ergonomi puanı: 8
- iPhone 4S ergonomi puanı: 8

3- Ekran: Samsung Galaxy S3′ün ekranı boyut olarak daha büyük. Diğer taraftan iPhone 4S’in ekranı ise daha canlı. Rakamları konuşmak gerekirse, Galaxy S3′ün 4.8”lik ekranına karşı iPhone 4S 3.5”lik bir ekranla yanıt veriyor ki bu da aralarında santimetrekare cinsinden yüzde 90 büyüklük var demek. Ama aynı büyüklüğü çözünürlükte görmüyoruz. Galaxy S3′ün ekranı 720×1280 pikselken, iPhone 4S’inki ise 640×960 piksel, yani yüzde 50′lik bir fark söz konusu. iPhone 4S, ekran konusunda yalnızca ppi, yani bir inç kare içindeki piksel sayısı konusunda önde. Ama Samsung’un yeni Galaxy S3′ü ekran konusunda bir değil iki adım öne geçmiş. Çünkü bu cihazı sadece telefon olarak kullanmayacaksınız. Ekranda Facebook, Twitter, internet, oyun, video ve fotoğraf uygulamalarını muhtemelen sıkça kullanacaksınız. Bu nedenle Galaxy S3, ekran konusunda bariz bir şekilde önde. iPhone 4S ise Galaxy S’ün bu üstünlüğünü daha net görüntülerle bozmaya çalışıyor. Ama sadece çalışıyor. Diğer taraftan ekran demek aynı zamanda kullanım deneyimi de demek ama o kriteri ayrı bir başlık altında ele aldık.
- Galaxy S3 ekran puanı: 9.5
- iPhone 4S ekran puanı: 7.5

4- Performans: Teknik özelliklere baktığımızda Gaalxy S3, teknolojik altyapı itibariyle üstün bir telefon. Hatta cep telefonu aleminde ilk dört çekirdekli işlemci kullanan modellerden biri oluşuyla üstün. Kullanıcılar ise bu üstünlüğü uygulamaları kullanırken hissedebiliyorlar. Ekrana dokunmayla çalışan programlar, menülere hızlı takılmadan ulaşım, yüksek işlem kapasiteli işlemci sayesinde arka planda ek programların çalışabilme imkanı, ki bu imkan Galaxy S3′ün aynı anda video ve sörf, sürekli açık olan yakınlık sensörüyle çalışan uygulamaların yarattığı sistem yükünün kullanıcıya yansımaması gibi özelliklerin hepsi performansa odaklı. İPhone 4S’in 1 GHz’lik işlemcisi ismen bu telefona eksi puan kazandıracak gibi duruyor. Çünkü karşılaştırma yaptığımız Galaxy S3′te dört çekirdeli 1.5GHz’lik bir işlemci var. Ama Apple, işlemciye odaklı değil, işletim sistemine odaklı performansı ön planda tuttuğundan olsa gerek. Kullanım sırasında kağıt üzerindeki devasa performans farkını kullanıcıya yansıtmıyor. Yani iPhone 4S’in işlemcisi teorik olarak daha yavaş çalışıyor ama uygulamalarda bu yavaşlığı hissetmiyorsunuz. Hatta hiç hissetmiyorsunuz. Samsung Galaxy S3′teki işlemci ise bu avantajını aynı anda bir kaç program çalıştırarak biraz hava atarcasına kullanıyor. Bu avantajın görüldüğü en önemli özellik ise sürekli açık olarak çalışabilen proximity sensörü ile çalışan uygulamalar. Ki onlar da zaten Özellikler başlığında sırasını bekliyor.
- Galaxy S3 performans puanı: 10
- iPhone 4S performans puanı: 7.5

5- Uygulamalar: İşte daha karşılaştırma yapmadan banko iPhone 4S diyebileceğimiz bir kritere geldi sıra. Eğer amacınız olabildiğince bol program kullanmaksa (ve harcayacak paranız olsun olmasın farketmez, keşfetmeye meraklıysanız), konu iPhone 4S mi Galaxy S3 mü sorusunun yanıtı ise iPhone 4S’i AppStore üstünlüğünden dolayı tek geçmek gerekir. Google Play üzerindeki uygulamar ne oluyor peki diye soranların da haklı olduğu bir gerçek. Ama Apple’ın App Store politikası öncelikle programların uyumluluğu konusunda çok titiz. Dahası en çok ilgi çeken ücretsiz program havuzu da iPhone platformu için var, ve asıl vurucu darbe ise jailbreak yapılan iPhone’lara Cydia üzerinden de alternatif program yüklenebilme olanağı iPhone 4S’i bu kriterde bir adım öne çıkarıyor. Gerçi Galaxy S3′ün de root’lanıp custom rom yani bağımsız geliştiriciler tarafından üretilen özel arabirimlerle bezenmiş uygulama ve temalarla kullanılabilmesi imkanı da var. Ve Android’in yıldızının parlamasının en önemli nedenlerinden biri de bu olsa gerek. Ama bu artılar, iPhone ve iOS dünyasının yıldızının üstüne çıkmaya yetmiyor. En azından PC Extra olarak ortak görüşümüz bu yönde.
- Galaxy S3 uygulama puanı: 8.5
- iPhone 4S uygulama puanı: 10

6- Özellikler: iPhone 4S mi Galaxy S3 mü sorusunda en çok zorlanılan kriter özellikler olsa gerek. Zira Apple ve Samsung amiral gemisi modellerine olabildiğince özellik doldurmuşlar. iPhone 4S’in Siri’sine karşılık Galaxy S3′ün S-Voice’i (ne yazık ki Türkiye lokasyonlu sorularınıza net yanıt alamıyorsunuz, artı düzgün bir İngilizce diksiyona sahip olmanız gerekli) özellik açısından mobil asistan gibi davranıyorlar. Aralarında üstün olan yok gibi. iPhone’un biraz daha öne çıkan geniş tecrübesi var. Öte yandan Galaxy S3 ise proximity, yani yakınlık sensörü yardımıyla telefonda bolca özellik barındırıyor. Gelen SMS’in sahibini telefonla aramak için telefonu yanağınıza yaklaştırmanız mesela. Ya da video izerlen gözlerinizi algılaması ve göz kapaklarınızı kapattığınızda videoyu durdurması (ya da başka yere baktığınızda) özelliği de basit bir mantıkla çalışan sıradışı bir özellik aslında. Artı dört çekirdekli işlemcisi sayesinde Galaxy S3′ün telefonu kastırmadan başka uygulamaları da eş zamanlı çalıştırarak kullanıcıya ek hizmetler sunması önemli avantajlar. Diğer taraftan iPhone 4S ise “ama o bir iPhone” dedirtecek özelliklere sahip. Her ne kada Mobile me hizmeti kapanıyor olsa da, yerini alan Cloud hizmeti sayesinde telefonunuza fabrika çıkışlı olarak uzaktan müdahale edebilmeniz, telefonunuzun nerede olduğunu görebilmeniz meraklıları için bulunmaz bir nimet. Galaxy S3 için Google Play’de bu tür uygulamalar var ama hiç biri eski adıyla Mobile me kadar hüner ve özellik taşımıyor ne zayık ki.
- Galaxy S3 özellikler puanı: 9.5
- iPhone 4S özellikler puanı: 9

7- Network – bağlantı: Peşinen söyleyelim: Galaxy S3 bu kriterde birinci. Ama Apple’ın politikaları yüzünden birinci olduğunun da altını çizelim. 802.11n wifi, 3G, Bluetooth ve USB şeklinde havadan karadan ve kablodan bağlantı seçenekleri ve işlevsellikte en çok seçenek tabi ki Android’li cihazlarda. Bu durum Gaalxy S3′e özgü değil. Bluetooth ile dosya transferi, USB kablo ile yine dosya transferi ve veri yedekleme kutusundan çıkan her Galaxy S3 (Android’li cihazlar demek daha doğru) için doğal bir olay. iPhone kullanıcıları ise kutusudan çıkan telefonlarını bu geniş seçeneklerle donatmak için jailbreak yapmak zorundalar. Apple, nedense telefonun kurcalanmasını istemiyor. İşin meraklıları bu sorunu gideriyor ama birazcık hacker ruhlu olmaları gerekiyor.
- Galaxy S3 network – bağlantı puanı: 10
- iPhone 4S network – bağlantı puanı: 8

8- Hacker özellikleri: iPhone 4S mi Galaxy S3 mü sorusunun yanıtında kriteriniz hacker’salsa ortada bir sonuca hazırlıklı olun. Bir tarafta jailbreak ile açılan Cydia dünyası ve diğer taraftan root’lanan Android’li cihazlarla istediğiniz özelliğin değiştirilebilmesi. Öyle ki sadece operatör ismi olan Turkcell, Vodafone ya da Avea yazılarını kendi ismiyle değiştmek için telefonunu hack’leyen kullanıcılar var. Bu kriterde her iki ürün de en yüksek skoru alıyor.
- Galaxy S3 hacker özellikleri puanı: 10
- iPhone 4S hacker özellikleri puanı: 8

9- Pil süresi: Tam dolu pille kullanım açısından Galaxy S3 üretici verilerine göre çok daha önde. Eğer şarj aletinizle uzun aralıklarla haşır neşir olmak istiyorsanız, Galaxy S3 uzak ara birinci. Fabrika verilerine göre bu telefonla bekleme süresi 1 aya yakın. Konuşma süreleri konusnuda iPhone 4S’ten yüzde 50 daha fazla kapasite sunuyor. Galaxy S3 pili 2100mAh, iPhone 4S pili ise 1400mAh. Ancak buradaki asıl önemli detay, bu pillerin kapasitelerinin ne kadarlık bir sürede erimeye yüz tuttuğu. Öyle ki günün birinde telefonunuzu her gün şarja takmak zorunda kalabiliyorsunuz ki buna memory effect, yani pilin gerçek kapasitesini unutması, kullanamaz hale gelmesi deniyor.
- Galaxy S3 Pil süresi puanı: 10
- iPhone 4S Pil süresi puanı: 7

10- Genel kullanım: İşte en önemli kriter bu olsa gerek. Onca özelliğin yanında gerek iPhone 4S’in, gerekse Galaxy S3′ün kullanıcıların gözünde bıraktığı genel kullanım hissidir önemli olan. Ve bize göre bu hissin galibi net olarak yok. Foto finiş’e kalıyor son söz. Çünkü işin içine duygular katıldığında iPhone 4S sahibi ve Galaxy S3 sahibi editörlerimiz ortak bir noktada buluşamıyorlar. Fiyat önemli bir kriter ama 2.000 TL mertebesi için 100 TL o kadar da önemli değil. Ekran, telefonu multimedya yönü açısından kullanacaksanız bolca işinize yarayacak. Uygulama denizi, telefonunuza program kurmanız için önemli bir kriter. Bağlantı seçenekleri yine telefonunuzu nasıl kullandığınıza bağlı olarak önemli. Sonuç olarak genel kullanım açısından baktığımızda iPhone 4S, biraz da isminin ve yıllardır süren pazar hakimiyetinin (kendi segmentindeki hakimiyetten bahsediyoruz) verdiği avantajla, Galaxy S3′ün hayatımıza kattığı yeni nimetlerden doğan farkı kapatıyor, öne geçmesine izin vemiyor. Bize göre dudum bu. Tabi ki nihai kararı siz okurlarımız verecek.
- Galaxy S3 genel kullanım puanı: 10
- iPhone 4S genel kullanım puanı: 10

iPhone 4S mi, Galaxy S3 mü karşılaştırması

. Samsung Galaxy S3 Apple iPhone 4S
Fiyat puanı 2,5 3
Egonomi puanı 8 8
Ekran puanı 9,5 7,5
Performans puanı 10 7,5
Uygulamalar puanı 8,5 10
Özellikler puanı 9,5 9
Network bağlantı puanı 10 8
Hacker özellikleri puanı 10 8
Pil süresi puanı 10 7
Genel Kullanım puanı 10 10
Genel Toplam 88 78

iPhone 4S mi, Galaxy S3 mü genel değerlendirme

Yukarıdaki tabloya baktığımızda Samsung Galaxy S3, bu karşılaştırma sonuçlarından 88 puan alarak 78 puanda kalan iPhone 4S’i net olarak geçmiş durumda. Bu sonuç, Galaxy S3′ün aslında iPhone 5, ya da belki yeni iPhone adıyla bu yıl sonunda piyasaya çıkması beklenen yeni modele rakip olacak bir telefon olduğunu gösteriyor.
[/td]
 
Düzenleyen yönetici:

Esr3

Özel Üye
Özel üye
Katılım
7 Ags 2012
Mesajlar
2,371
Beğeniler
281
#2
samsung galaxy s3'e hayranim. o kadar cok özellikleri var ki anlat anlat bitmez. bazen telefon oldugunu unutuyor insan :D
kamerasi desen onbinyüzmilyon numara :D herseyiyle verdigin paraya degiyor.

bu arada @arz-ı hal samsung s3 iphone 4s yuttu ;;P
 
Düzenleyen yönetici:

Benzer konular

Top