İran Kedisi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
İran Kedisi

Evcil kedi cinsleri arasında en eski ve bir o derecede popüler olan İran kedileri, çok uzun tüyleri ile 19. yüzyıl sonlarında kedi güzellik yarışmalarının yaygınlaşması ile birlikte her gösterinin vazgeçilmez konukları olmuşlardır. İngiliz uzmanlar tarafından sadece "uzun tüylü" diye tanımlanan bu cins tüm dünyada İran (Persian) kedisi olarak bilinmektedir. İran kedisinin köklerine dair detaylı bilgi olmaması nedeni ile birçok uzman tarafından ileri sürülen değişik tezler vardır. Bazı yazarlar tarafından farklı vahşi kedi cinslerinin (Pallas kedisi-Felis manul, Kum kedisi-Felis margarita, Avrupa vahşi kedisi-Felis sylvestris vb) soyundan geldiği öne sürülse de, Rus Uzuntüylü (Russian Longhair) kedisinin soyundan veya bu cinsin daha güneye getirilmesinin ardından buralardaki yerel cinslerle (Türk Ankara-Angora kedisi vb) çiftleştirilmesi sonucunda türetilmiş olduğu daha çok desteklenen bir tezdir. Gerçek ataları ne olursa olsun, kesin olan şey 17.yüzyılda şimdi İran olarak bilinen yörede uzun, sık tüy yapısı ile hayranlık uyandıran bir kedi cinsinin kabul edilir hale geldiğidir. İtalyan gezgin Pietro della Valle'nin bu cinsle karşılaşıp üretmek amacı ile Avrupaya İran kedilerini götürmesi de bu zamanlara rastlamaktadır. Avrupa'nın bu cinsle tanışmasının ardından, İran kedileri 19. yüzyılda, özellikle Fransa'da en çok aranan cins haline gelmişler ve tek uzuntüylü ciddi rakipleri de Türkiye'den getirilen Ankara (Angora) kedileri olmuştur. Hatta zaman içerisinde İran kedilerinin popülaritesi öylesine artmıştır ki Ankara kedileri neredeyse unutulmuştur. Bugün bile Ankara ve Van kedisi gibi kedi cinsleri arasında ayrı yerleri olan cinsleri, İran kedisi ile aynı sanan kedi severler vardır ki, bu da İran kedisinin popülaritesinin günümüze kadar etkisini koruduğunun bir göstergesi sayılabilir.

Yaygın olarak tamamen beyaz olanları bilinen İran kedilerinin zaman içerisinde 60'dan fazla renk ve deseni kabul edilir hale gelmiştir. Bu renk ve desenlerin bir kısmı da ayrı bir cins olarak kabul edilmektedirler (Chinchilla vb). Zaman içerisinde baskın çiftleştirilmelerle, cinsin en belirgin özellikleri olan uzun tüylerin daha uzun, geniş yüzünün de daha geniş hale geldiği gözlemlenmiştir

Karakter Özellikleri ve Bakımı

Günümüz itibariyle akıllı, sakin, narin, uyumlu, iyi huylu, sevecen olarak tanımlanan İran kedilerini, 19. yüzyılda daha agresif betimlendiği anımsandığında zaman içerisinde karakter özelliklerinin de insanlarla yaşamaya uygun hale geldiği söylenmektedir. Bugünkü halleri ile evde yaşamaya çok uygun olan İran kedileri mükemmel annedirler.
İran kedilerinin diğer cinslere göre en büyük "zahmeti" uzun ve yoğun tüy yapıları nedeni ile hergün düzenli olarak taranmaları ve fırçalanmalarının gerekmesidir. Yavruların taranma alışkanlığını (göbekleri ve arkaları dahil) küçükken edinmeleri gerekir. Yetişkinlerde göbek ve kuyruk kısmında tüy toplarının oluşmaması için ayrıca özen gösterilmelidir.
 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,842
Beğeniler
6,505
Şehir
Seattle.
#3


İran Kedisi (Persian)

İran Kedisinin Özellikleri ve Bakımı
Pelin Bekiroğlu'nun keyifli sunumu ile. 
Düzenleyen yönetici:
Top