1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

İran'da Türkçe'ye Rağbet Artıyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve -araz- tarafından 1 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. -araz-

  -araz- EYVALLAH... V.I.P

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  5.458
  Beğenileri:
  1.536
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  3.912 ÇTL
  Yabancıların Türkçe yeterliliklerini belirleyen TYS'nin ilk uygulaması İran'da Tahran Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

  Ankara'daki Yunus Emre Enstitüsü tarafından konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında, 600'ün üstünde öğrenci sayısına ulaşan Tahran Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin dil yeterliklerini okuma, konuşma, yazma ve dinleme becerilerine göre ölçen Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS)'nın yapıldığı bildirildi. Toplam 3 saat süren sınav iki oturumda gerçekleştirildi. 140 dakika süren ilk oturumda adayların dinleyerek ve okuyarak anlama ile yazılı anlatım becerileri test edildi. Sınavın ikinci oturumunda ise adayların karşılıklı konuşma ve sözlü anlatım becerileri ölçülmeye çalışıldı. 60 sorunun yöneltildiği sınavda başarılı olanlara Türkçe Yeterlik Belgesi verilecek.

  Yunus Emre Enstitüsü tarafından verilen ve 2 yıl süreyle geçerli olacak bu belge, gerek iş başvurularında gerekse akademik değerlendirmelerde adaylara bazı muafiyetler sağlayacak. Avrupa Konseyi Ortak Dil Kriterleri dikkate alınarak hazırlanan ve şimdilik kağıt tabanlı olarak yapılan TYS'nin önümüzdeki dönemde Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılacak protokolle bilgisayar üzerinden online sınav sistemine dönüştürülmesi planlanıyor.
   

Sayfayı Paylaş