İran'dan Ban Ki-Moon'a Suriye Uyarısı

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,804
Beğeniler
6,470
Şehir
Seattle.
#1


Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'ne katılmak amacıyla İran'da bulunan Bm Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ile görüştü.

Suriye konusunun ele alındığı görüşmede, İran lideri Suriye'deki krizin tek çözüm yolunun bu ülkedeki silahlı muhaliflere silah gönderilmesinin önünün kesilmesi olduğunu ifade etti.

Suriye'deki mevcut durumun ülke sınırlarından muhalif guruplara büyük oranda silah sağlanmasından kaynaklandığını söyleyen Hamaney, "Suriye devletinin elinde silah olması doğaldır çünkü her devlette olduğu gibi Suriye devletinin de bir ordusu var. Bu ülkedeki sorunun bir tek çözüm yolu var ve o da sorumsuz muhaliflere silah verilmesinin kesilmesidir. Tehlikeli bu plan devam ettiği sürece Suriye'deki durum değişmeyecek" dedi. İsrail'in ABD ve diğer güçlerce nükleer silahla donatıldığını söyleyen Hamaney, bunun bölge için büyük bir tehlike olduğunu ve Bm'den bu konuda ciddi işler yapmasının beklenildiğini bildirdi. Ban Ki-Moon ise, muhaliflerin yanı sıra Suriye devletine de silah gönderilmesinin durdurulması gerektiğini söyledi. Genel Sekreter Moon, İran'dan güç ve nüfuzunu kullanarak Suriye'deki krizin çözümü konusunda yardımcı olmasını istedi.

Tahran'ın yürüttüğü nükleer programından da kaygı duyduğunu dile getiren Ban Ki-Moon, İran'dan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (Uaek) ve 5+1 gurubuyla daha fazla işbirliği yapmasını istedi. Ban Ki-Moon, Tahran'daki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, Meclis Başkanı Ali Laricani ile de bir araya geldi.

 

Benzer konular

Top