İrmikli Lokum

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Takım
GALATASARAY
Evde iken boş durmayayım birşeyler yapayım dedim. Tarifi netten buldum ve uyguladım. Oldukça güzel görünen, bir o kadarda lezzetli bir lokum oldu doğrusu. Denemenizi tafsiye ederim.

Not: Süt tozunu irmiğiniz soguğunca ekleyin acele etmeyin:) gerçi acele edop ılıkken topallaşıyor ama soğutunca tekrar yoğurunca eritebiliyorsunuz ama iki zahmet olmasın bırakın soğusun. :)

Malzemeler:

*130 gram irmik (Yaklaşık 8 yemek kaşığı),
*250 gram toz şeker (1 buçuk su bardağı),
*600 ml. süt (3 su bardağı),
*100 gram süt tozu (tepeleme 5 yemek kaşığı).

Bulamak için;

*1 su bardağı hindistan cevizi,
*1 tatlı kaşığı toz tarçın,
*30 civarında fındık

Yapılışı:

Tencereye süt, irmik ve toz şeker koyulup orta ateşte kaynayıncaya kadar karıştırarak pişirilir.

Kaynayıp kıvamını alınca ocaktan alınıp soğuması için yarım saat bekletilir.

Yarım saat sonra içerisine süt tozu ilave edilip mikser ile 1-2 dakika çırpılır.

Tencerenin kapağı kapatılıp iyice soğuması için 2 saat buzdolabında bekletilir.

Hindistan cevizi iki tabağa bölünür ve tabağın birisine tarçın eklenip karıştırılır.

Eller hafifçe ıslatılır ve iyice soğuyan tatlıdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılıp yuvarlanır.

Yuvarlanan lokumların yarısı sade hindistan cevizine, yarısı tarçınlı hindistan cevizine bulanıp servis tabağına dizilir.

Yuvarlakların tam ortasına birer fındık yerleştirilir ve hafifçe bastırarak lokum şekli alması sağlanır.

Hazırlanan irmikli lokum soğuk olarak servise sunulur.

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Takım
GALATASARAY
@Çağlayağmur ablaaa, ask olsun ya. Paylasilir mi hic bunlar. Hasta hasta kalkip yapamam. Kim yapcak simdii
Kiyamam canım çok geçmiş olsun. Olsun biraz toparlanınca yaparsın sende. ;(

şimdi paylaştın...ah be @Çağlayağmur beceren var beceremeyen var :) ellerine sağlık çok güzel görünüyor..
Mümkün olsa ikram ederdim kaşif. Ama tarifi not al belki birgün uğraşmak istersin. :)
Mesela benim elimden gelmez ne yapcam ben şimdi..
Kırmızılımmmm emin ol çok pratik dene istersen.