İş Güvenliği Talimatı

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,077
Şehir
TÜRKİYE
#1
İŞ GÜVENLİĞİ TALİMATI

• Her işçi kendisine gösterildiği ve öğretildiği şekilde işinde çalıştırılacak , bilmediği ve kendisine öğretilmeyen işlere elini sürmeyecektir, kendisine ait olmayan işlere el atmayacaktır.
• Bir işçi işe başlamadan önce bu işi nasıl yapacağını ve bu işten kendisine ne gibi bir zarar geleceğini ve kazaya karşı ne tedbir alması gerektiğini düşünecek, ondan sonra işe başlanacaktır.
• Kendisine verilen araç ve gereçlerin sağlam olup olmadığını ve bu işe uygunluğunu kontrol ettikten sonra kullanacak, arızalı ve bozuk olanlar değiştirilecektir.
• Her işçi, çalıştığı yeri temiz tutacak, kağıt ve çöp ile malzeme artıklarını işyerinden uzaklaştıracak ve bunları ait olduğu kaplara ve yerlere koyacaktır.
• İş yerinde koridorlara, merdiven başlarına ve geçit yerlerine geliş gidişleri önleyecek şekilde malzeme koyulmayacaktır.
• Çalışılan yerlerin zeminleri yağlı ve ıslak tutulmayacak , bilhassa yere dökülmesi halinde yağ derhal temizlenecektir.
• Malzeme kaldırılmasında ve taşınmasında ağır parçalar için hiç kimse kendisini zorlamayacak , ağır parçaların kaldırılmasında birden fazla kişi veya vinç kullanılacaktır
• Elektrikçilerin dışında hiç bir kimse elektrik işlerine müdahale etmeyecek, arıza anında elektrikçiye haber verilecektir.
• Makine ve ekipmanlarda meydana gelen bir arızada durum ilk amire ve tamirci ve bakımcılara haber verilecek, bakımdan önce makine ve tesis durdurulmayacak işçi veya operatör kendi başına tamire kalkışmayacak, bakım sırasında gerekli yerlere uyarı levhaları asılacaktır.
• Tesis ve makinede herhangi bir aksaklık veya anormal bir ses duyulduğu anda , mümkünse makine ve tesis durdurulacak hemen ilgililere haber verilecektir.
• Vardiya işçileri ve operatörleri işinin başından ayrılmayacak, , işini terke etmek zorunda kalırsa , yerine geçici bir kişi koyacak, bu durumdan amirine de haber verecektir.
• İşçiler kendilerine verilen kişisel koruyucu malzemeleri kullanacak ve bunları iyi bir şekilde muhafaza edecektir. Bozulan ve eskiyenler için yerine yenisi istenecektir.
• Bir kaza olduğunda kazalı en ufak şekilde yaralanmış olsa dahi ilgililere haber verilecek , yara yeri temizlettirilerek en azından yara yeri yara bandı ile kapatılacaktır.
• Ecza dolabında bulunan ilaç ve benzer malzemeler ilgililerinin haberi olmadan asla kullanılmayacaktır.
• Kaza vukuunda kazalı kendinde değilse kazalıya ilk yardım ekibi gelene kadar dokunulmayacak ve üzeri battaniye ile örtülecektir. Çok kanama mevcut ise kanın aktığı yerin üzerinden bir mendil veya kayışla sıkılacaktır. “Bu iş ancak ilk yardım eğitimi almış birisi tarafından yapılacaktır.”


DİSİPLİN KURALLARI

......... işçileri aşağıdaki kurallara uymak zorundadır.Bu kurallara uymayan işçilerin iş akitleri feshedilir.

a)İşçiler işyerinde alkollü içki içemezler veya işyerine alkollü olarak gelemezler.
b)İşçiler gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işvereni yanıltamaz.
c)İşçiler işverenin güvenini kötüye kullanamaz,hırsızlık yapmak ,işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunamaz.
d)İşçiler işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına 2 gün veya bir ayda 3 iş günü işe gelmeme edemez.
e)İşçinin yapmakla görevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatılması halinde yapmak zorunludur.
f)İşçinin kendi isteği veya savsaklaması yüzünden iş güvenliği tehlikeye sokamaz.
g)İşçiler ,sorumluluğu altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri korumak ve düzgün kullanmak zorundadır.
h)İşçiler işverenin verdiği iş elbiselerini ve kişisel koruyucu malzemeleri temiz ve dikkatli kullanmak zorundadır.
ı)İşçiler işverenin veya işyerinde bulunan üçüncü şahısların şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyleyemez ve genel ahlak kurallarına aykırı davranışta bulunamazlar.
i)İşçiler işyerinde çalışma barışını ve huzuru bozucu davranışta bulunamazlar.
 

Benzer konular

Top