1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

İş yılı, Hesap ( Vergilendirme ) Dönemi

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 3 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Ticari bilançoda gaye belli bir zaman içinde elde edilen sonuçları ( kar ve zarar durumu ile belli tarihteki malvarlığı durumunu ) bir tablo halinde göstermektir; vergi bilançosunda ise gaye, vergiye tabi matrahı doğru ve tam olarak tespit etmektir. Ticaret kanununda iş yılının ( exercice, geschaftsjahr ) altı aydan az on iki aydan çok olamayacağı belirtilmiştir (m. 72 f 3 ).Genel olarak iş yılı oniki aydır ve takvim yılıdır ( 1 ocak - 31 aralık ). Anonim şirketlerde de istisnaen hesap dönemi altı aya indirilebilir. Bu takdirde genel kurulun ; bilanço, kar ve zarar hesabını yönetim ve denetim kurulu raporlarını görüşmek ve kar dağıtımı hakkında karar vermek için yılda iki defa toplantıya davet edilmesi gerekir (TK. 364 f 2, bak. TK. 457 f 1 ) [2].
  ' İş yılı' terimin karşılığı olarak muhasebede ve vergi hukukunda '' hesap dönemi '' terimi kullanılmaktadır. Hesap dönemi normal olarak takvim yılıdır. Faaliyet ve muamelelerinin mahiyetine takvim yılı uygun bulunmayanlar için ( mesela plaj işletmesi, zeytin yağı fabrikası ) Maliye Bakanlığı, müracaat üzerinde, 12 aylık özel hesap dönemleri belli edebilir (VUK.174 f 2, 3 ). İşe başlama halinde hesap dönemi bir yıldan eksik (VUK.174 f 4 ), tasfiye halinde (tasfiye dönemi ) ise kurumlarda üç yıla kadar olabilir (VUK. 30).
   

Sayfayı Paylaş