Isaac Newton İngilizce-Türkçe hayatı

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Isaac Newton

Sir Isaac Newton FRS (4 January 1643 – 31 March 1727 [OS: 25 December 1642 – 20 March 1727]) was an English physicist mathematician astronomer natural philosopheralchemist and theologian who is perceived and considered by a substantial number of scholars and the general public as one of the most influential men in history. His 1687 publication of the Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica (usually called the Principia) is considered to be among the most influential books in the history of science laying the groundwork for most of classical mechanics. In this work Newton described universal gravitation and the three laws of motion which dominated the scientific view of the physical universe for the next three centuries. Newton showed that the motions of objects on Earth and of celestial bodies are governed by the same set of natural laws by demonstrating the consistency between Kepler's laws of planetary motion and his theory of gravitation thus removing the last doubts about heliocentrism and advancing the scientific revolution.

Newton also built the first practical reflecting telescope and developed a theory of colourprism decomposes white light into the many colours that form the visible spectrum. He also formulated an empirical law of cooling and studied the speed of sound.


In mathematics Newton shares the credit with Gottfried Leibniz for the development of the differential and integral calculus. He also demonstrated the generalised binomial theorem developed the so-called "Newton's method" for approximating the zeroes of a function and contributed to the study of power series.


Newton remains influential to scientists as demonstrated by a 2005 survey of scientists and the general public in Britain's Royal Society asking who had the greater effect on the history of science Newton or Albert Einstein. Newton was deemed to have made the greater overall contribution to science.


Newton was also highly religious though an unorthodox Christian writing more on Biblical hermeneutics than the natural science he is remembered for today.


********************************
TÜRKÇESİ
Isaac Newton (Gregoryen takvimi için: d. 4 Ocak 1643 – ö. 31 Mart 1727)(Jülyen takvimi25 Aralık 1642-20 Mart 1726) İngiliz fizikçi matematikçi astronom mucit filozof. En büyük matematikçi ve bilim adamlarından biri olduğu düşünülür. Bilim devrimine ve heliyosentirizm'in gelişmesinde büyük katkıları olmuştur.

Hayatı

İsaac Newton 4 Ocak 1642'de İngiltere'nin Lincolnshire kentinde doğdu. Çiftçi olan babasını doğumundan üç ay önce kaybetmişti. Annesi ikinci kez evlendi. İkinci evlilikten üç üvey kardeşi olan Isaac Newton anneannesinde kalıyordu. On iki yaşında Grantham'da King's School'a yazılan Newton bu okulu 1661'de bitirdi. Aynı yıl Cambridge Üniversitesi'ndeki Trinity Koleji'ne girdi. Nisan 1665'te bu okuldan lisans derecesini aldı. Lisansüstü çalışmalarına başlayacağı sırada ortalığı saran veba salgını yüzünden eve haciz geldi.


Salgından korunma amacıyla annesinin çiftliğine sığınan Newton burada geçirdiği iki yıl boyunca en önemli buluşlarını gerçekleştirdi. 1667'de taş aparmanı na öğretim üyesi olarak döndüğünde diferansiyel ve integral hesabın temellerini atmış beyaz ışığı oluşturan renklere ulaşmıştı. Çekingenliği yüzünden Newton her biri bilimde devrim yaratacak nitelikteki bu buluşların çoğunu uzun yıllar sonra (örneğin diferansiyel ve integral hesabı 38 yıl sonra) yayınlamıştır.
Lisansüstü çalışmasını ertesi yıl tamamlayan Newton 1669'da henüz 27 yaşındayken Cambridge Üniversitesi'nde matematik profesörlüğüne getirildi. 1671'de ilk aynalı teleskopu gerçekleştirdi ve ertesi yıl Royal Society üyeliğine seçildi. Royal Society'e sunduğu renk olgusuna ilişkin bildirisinin eleştirilere hedef olması özellikle Robert Hooke bilim dünyasıyla ilişkisini kesti.


1675'de optik konusundaki iki bildirisi yeni tartışmalara yol açtı. Hooke makalelerdeki bazı sonuçların kendi buluşu olduğunu Newton'un bunlara sahip çıktığını öne sürdü. Bütün bu tartışma ve eleştiriler sonucunda 1678'de ruhsal bunalıma giren Newton ancak yakın dostu ünlü astronom ve matematikçi Edmond Halley'in çabalarıyla altı yıl sonra bilimsel çalışmalarına geri döndü.

Cambridge Üniversitesi'nde Katolikliği yaygınlaştırma ve egemen kılma çabalarına karşı başlatılan direniş hareketine öncülük eden Newton kral düşürüldükten sonra 1689'da üniversitenin parlamentodaki temsilciliğine seçildi. 1693'de yeniden bir ruhsal bunalıma girdi ve yakın dostlarıyla bu arada Samuel Pepys ve John Locke ile arası bozuldu. İki yıl süren bir dinlenme döneminden sonra sağlığına yeniden kavuştuysa da bundan sonraki yaşamında bilimsel çalışmaya eskisi gibi ilgi duymadı. Daha sonra 1699'da Fransız Bilimler Akademisi'nin yabancı üyeliğine 1703'de Royal Society'nin başkanlığına seçildi.


Newton 'Eğer diğer insanlardan ileriyi görebiliyorsam bu devlerin omuzlarında olduğum içindir.' diyerek kendine yardım edenleri unutmadığını göstermiştir.
 

bot00

Üyecik
Katılım
28 Nsn 2013
Mesajlar
2
Beğeniler
0
Yaş
33
#2
İSAAC NEWTON'UN HAYATI...

ÇOCUKLUĞU,ÖĞRENİMİ VE AİLESİNewton,25Aralık 1642’de Woolsthrope’de doğmuğtur.Babası o doğmadan önce ölmüştür.Annesi,Newton iki yaşına geldiğinde tekrar evlenmişti.Çocukken çeşitli modeller yaparak el becerisini göstermiştir.Çocukluğunun büyük bir kısmı büyük annesinin yanında geçmiştir.Okula Gratham’da başlamıştı.Daha sonra eğitimini Cambridge’de sürdürmüştür.
1677’de Trinity college’de öğretim üyesi oldu.
1668’de öğretim üyesi oldu.
1669 yılında henüz 26 yaşında iken Lucasian matematik kürsüsüne seçildi.
1665’de büyük veba salgını nedeniyle ünv.kapatılınca Newton annesini woolsthrope’deki evine çekildi böylelilkle hastalıktan kaçmayı başardı.

YASALARI

Günümüzde mekanik biliminin dayanağını oluşturan hareketle ilgili üç yasa önemli buluşların ilkidir.
-İlk yasası;dışardan bir kuvvet etki etmedikçe hareketsiz bir cismin hareketsiz kalacağını ve düzgün doğrusal hareketli bir cisimsinde düzgün doğrusal hareketini sürdüreceğini söyler
-İkinci yasada kuvvetin cisimlerde ivmeye neden olması kavramını açıklar
-Üçüncü yasada her etkinin ters yönde eşit bir tepki doğuracağı yer alır.

BULUŞU

Yasaları ortaya koymasından kısa bir süre sonra sıradan bir olay en büyük buluşlarından birini yapmasını sağladı.Meyve bahçesinde otururken ağaçtan düşen bir elma dikkatini çekti ve elanın neden düştüğünü düşünmeye başladı.Acaba o güne kadar varlığı bilinmeyen bir kuvvet tarafındanmı dünyaya çekilmişti.Eğer varsa,böyle bir kuvvetin bütün cisimleri ve gezegenleri bile etkileyebileceğini düşündü.Düşüncelerini ve hareket yasalarını uygulayarak evrendeki cisimlerin aralarındaki uzaklıkta ters orantılı bir kuvvetle birbirini çektikleri kuramını geliştirdi bu yeni kuvvete çekim adını verdi
-1665’teki buluşları sadece mekanikle sınırlı deildir optikle ilgili çalışmaları sonucunda beyaz ışığın cam bir prizmadan geçince yeniden birleşerek beyaz ışığa dönüştüğünü buldu.
-renk üzerindeki araştırmaları teleskop türü araştırmalarına yol açtı ama mercekteki görüntüler camdaki kusurlar yüzünden mercek yerine ayna kullanmayı tercih etti ve çeşitli deneylerden sonra uzaktaki cizsimlerin büyütülmüş görüntülerini oluşturan içbükey aynalar geliştirdi
-1687’de hareket yaratan ve genel çekim kuramı ilk olarak yayınlanan”doğa biliminin matematik ilkeleriadlı kitabında ilgisini sürdürdü.
-1704 yılındaoptik adlı ikinci büyük eserini yayınladı.

ÇEVRESİYLE İLİŞKİLERİ,KİŞİLİĞİ

Çevresiyle ilişkileri tartışmalı ve tatsızlıklarla geçmiştir.Kinci ve sinirli bir yapıya sahiptir.Annesinin ölümünden etkilenerek 6yıl herkesten uzak yaşamıştır.
1688’de Avam Kamarasy Cambridge üyesi olarak seçilmiştir.Kendisine göre örnek başarıyla görevini yürüten birisidir.Yaşamı boyunca ilahiyat konularına ilgi duymuştur.

VE ÖLÜMÜ

Newton 1727’de ölmüştür ve öldüğünde hiçbir bilim adamının sahip olmadığı bir üne sahip olmuştu
:heyUMARIM BEĞENMİŞSİNİZDİR :hey
 

Benzer konular

Top