İşe başlama bildiriminde bulunacak kişiler

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
İşe başlama bildiriminde bulunacak kişiler

Vergi hukukunda işe başlama, vergiye tabi olmanın başlangıcını ifade etmesi bakımından önem kazanmaktadır. Mükellefler işe başladıkları tarihten itibaren vergilendirme ile ilgili yükümlülüklere başlamaktadır.

Aşağıda belirtilen mükellefler işe başladıklarını bağlı bulundukları vergi dairesine bildirmek zorundadırlar.

1.Vergiye tabi ticaret ve sanat erbabı,
2.Serbest meslek erbabı,
3.Kurumlar vergisi mükellefleri,
4.Kollektif ve adi şirket ortakları ile komandit şirketlerde komandite ortaklar.

İşe başlama bildiriminde bulunma zorunluluğu, ticaret ve sanat ile iştigal eden gerçek kişiler ile serbest meslek erbabına ve kurumlar vergisi mükelleflerine getirilmiş bir zorunluluk olup, örneğin çiftçiler, gayrimenkul sermaye iradı sahipleri ve ücretliler işe başlama bildiriminde bulunmak zorunda tutulmamışlardır. Arızî olarak serbest meslek faaliyetinde bulunanlar da işe başlama bildirimi vermek zorunda değildirler. Çünkü serbest meslek erbabı, kanun hükmüne göre serbest meslek faaliyetini devamlı meslek olarak yapan kişilerdir. Bu anlamda arızi olarak faaliyette bulunanlar serbest meslek erbabı olarak nitelendirilmemektedir.
İşe başlama bildirimi gerçek kişilerde işe başlama tarihinden itibaren 10 gün içinde kendilerince , şirketlerin kuruluş aşamasında ise ticaret sicili memurluğunca işe başlama tarihinden itibaren on gün içinde ilgili vergi dairesine bildirilmesi gerekir. Aksi halde zamanında bildirimde bulunulmamış olur ve birinci derecede usulsüzlük fiil ve cezasını gerektirir.
 

Benzer konular

Top