1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Işık ve Young Deneyi Sonuçları

Konusu 'İcatlar ve Keşifler' forumundadır ve wien06 tarafından 18 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  153
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.567 ÇTL
  Işık ve yapısı hakkındaki araştırmalar 1800'lü yıllara kadar sürdü.İngiliz fizik adamı Thomas Young 1801 yılında ışıkla ilgili bazı deneyler yaptı.Bu deneylerin bitiminde ışığın dalga yapısına dair yeni sonuçlarbulunması kaçınılmaz olacaktı.

  Thomas Young yaptığı deneyde iki dar yarıktan geçen iki ayrı ışık ışınının üst üstte gelmesini sağladı.Böylece üst üstte gelen ışınların birbiri ardına sıralanan aydınlık ve karanlık şeritler (girişim) oluşturduğunu gözlemledi.Eğer ışık dalgalardan oluşuyorsa yarıklardan geçen iki ışık ışınlarının dalgaları bir arada aşağı ve yukarı hareket ederek birbirini güçlendirebilirlerdi.Diğer taraftan da biri aşağıya giderken diğeride yukarı giderek birbirini söndürebilirlerdi.Bu olayın bu tür sonuçlar doğurması diğer bilimsel çalışmaların sonuçlarında olduğu gibi kabullenilmesi kolay olmayacaktı.

  Bu deneyden çıkarılabilecek sonuçlardan biride güneş ışığında bulunan 6 tane rengin farklı şekillerde kırılmasıdır.Kırmızı ışık en az kırılan,mor ışık ise en fazla lırılan ışıktır.Bu en az veya en fazla kırılma olayı dalga boyları ile alakalıdır.Kırmızı ışığın dalgaları mor ışığa göre daha uzundur.

  Sonuçta dalga titreşimdeki dalgaların ileri geri hareketlerinden boyuna dalgalar oluşur.Ses dalgaları buna örnek gösterilir.Hareket yönünde dalgaların dik açılarla aşağı yukarı hareket etmeside enine dalgaları oluşturur.Su dalgalarının hareketleri enine dalgalara örnek gösterilir.
   

Sayfayı Paylaş