İslam’da “kardeş gibi büyümek” terimi var mı?

yaren*

Herşey olması gerektiği gibi ;)
Özel üye
Katılım
24 Hzr 2011
Mesajlar
10,073
Beğeniler
114
Şehir
Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
#1
Soru: Sorum mahrem ve namahrem mevzusu üzerine. Mesela kardeş gibi aynı ev ortamını paylaşmış kişiler mesela amca çocukları… Birbirlerine nikâh düştüğünü bildiğimiz halde onların yanlarında rahat davranmayı mesela başörtüsünü kullanmamayı normal görebiliyorlar. İslam’da "kardeş gibi büyümek" terimi var mı? Bunun ile ilgili herhangi bir hadis veya ayet var mı?

Cevap: Mü’min kadınların kimlerin yanında başlarını açabilecekleri ayetle bildirilmiştir. Allah Teala şöyle buyurur:

“Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, ırzlarını/mahrem yerlerini korusunlar. Süslerini, kendiliğinden görünen kısmı müstesna, açmasınlar. Başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar. Süslerini kocaları veya babaları ve kayınpederleri veya oğulları veya kocalarının oğulları veya kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kız kardeşlerinin oğulları veya müslüman kadınları veya cariyeleri veya erkekliği kalmamış hizmetçiler, ya da kadınların mahrem yerlerini henüz anlamayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süslerin bilinmesi için ayaklarını yere vurmasınlar. Ey inananlar! Saadete ermeniz için hepiniz tevbe ederek Allah’ın hükmüne dönün.” (Nur, 24/31)

“Kardeş gibi büyümek” tabiri dinimizde yoktur. Bu, insanların ürettiği bir kavramdır. Kur’an’da Allah Teala bütün mü’minlerin kardeş olduğunu belirttiği halde yukarıdaki hükümleri koymuştur. Peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve sellem, yeğeni Ali radıyallâhu anh’ı kendi evinde büyütmüş ama sonra onu kızı Fatıma ile evlendirmiştir. Aralarında evlenme engeli bulunmayan amca çocukları arasında kardeş gibi büyüme olmaz. Bu gibi konularda dikkatli olmak lazımdır.


 

CeBuR

[maximum hokeli]
Özel üye
Katılım
1 Tem 2011
Mesajlar
2,757
Beğeniler
97
Yaş
38
Şehir
artvin
#2
Süslerini kocaları veya babaları ve kayınpederleri veya oğulları veya kocalarının oğulları veya kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kız kardeşlerinin oğulları veya müslüman kadınları veya cariyeleri veya erkekliği kalmamış hizmetçiler, ya da kadınların mahrem yerlerini henüz anlamayan çocuklardan başkasına göstermesinler.


burasını anlamadım süslerini derken neyi kastediyor
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
wien06 Hz. Muhammed (SAV) 0

Benzer konular

Top