İşletim Sistemleri

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#1
1 ) MS - DOS (Microsoft Disk Operating Sytem ) : 1981 yılında IBM PC geliştirilmiştir.İntel fiarmasının 8086 - 8088 işlemcileri için tasarlanmış , uzun yıllar pek çok bilgisayar tarafından kullanılmıştır.

2 ) DR - DOS : (Digital Research Disk Operating System) : Digital Research firmasınca geliştirilen işletim sistemidir.

3 ) MOS : Macintosh bilgisayarları için tasarlanmış işletim sistemidir.

4 ) CP/M : Digital Research firmasınca geliştirilen artık pek fazla kullanılmayan işletim sistemidir.

5 ) TRS - DOS : Tendrey bilgisayarlarının kullandığı işletim sistemidir.

6 ) NT (New Technology) : Microsoftun geliştirdiği çoklu kullanıcılar için tasarlanmış işletim sistemidir.

7 ) NOVELL : Çoklu kullanıcılar için geliştirilmiş işletim sistemidir.

8 ) UNIX : Çoklu kullanıcılar için hazırlanmış işletim sistemidir.

9 ) PICK : Unix’in temel mantığında çalışan işletim sistemidir.

10 ) XENIX : Unix’in bir tür versiyonudur.

11 ) OS / 2 (Operating System 2): 1987 yılında IBM tarafından piyasaya sürülmüştür.Bugün OS/2 warp adını almıştır.Grafik ortamlı işletim sistemidir.

12 ) Windows : Grafik ortamlı işletim sistemidir.

13 ) Windows 95 : 1995 yılında Microsoft firmasınca piyasaya sürülmüştür.Grafik ortamlı işletim sistemidir.

Ayrıca MP/M , OASIS , P/OS gibi işletim sistemlerinde bulunmaktadır.

14 ) Windows 98 : 1998 yılında Microsoft firmasının payasya sürmüş olduğu gelişmiş işletim sistemidir.Ayrıca 1999 yılında hatalarından arındırılmış Windows 98 *SE* (*Special Edition*) versiyonu piyasaya sürülmüştür. Şu an microsoft tarafından hiç bir destek ve yazılım güncellemesi yapılmamaktadır.

15 ) Windows 2000 : NT veri tabanlı olan bu işletim sistemi 2000 yılında piyasaya sürülmüştür.

16 ) Windows *ME* : (*Millenium Edition*) : 2000 yılının ortalarında piyasaya sürülmüştür.Tamamiyle ev kullanıcıları için tasarlanmış bu versiyon günümüzde halen kullanılmaktadır.

17 ) Windows *XP* : (*Experience*) : 2001 yılının sonlarında piyasaya sürülen işletim sistemidir. Home Edition ve Professional.

18 ) Windows Vista : : 2007 yılının sonlarında piyasaya sürülen en yeni işletim sistemidir.Günümüzde yeni yeni evlerimize girmeye başlasada multimedya desteyi en yüksek olan işletim sistemidir.

19 ) Linux : Windows NT ile aynı veri tabanını kullanır.Birbirlerinin benzerleridir.Network yani çoklu ortamlarda kullanılan bir işletim sistemidir.Bu işletim sistemininde değişik versiyonları vardır.


İşletim sistemi, bilgisayar donanımının doğrudan denetimi ve yönetiminden, temel sistem işlemlerinden ve uygulama programlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem yazılımıdır.

İşletim sistemi, bütün diğer yazılımların belleğe, girdi/çıktı aygıtlarına ve kütük sistemine erişimini sağlar. Birden çok program aynı anda çalışıyorsa, işletim sistemi her programa yeterli sistem kaynağını ayırmaktan ve birbirleri ile çakışmamalarını sağlamaktan da sorumludur.

2005 yılı itibari ile, en yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri iki ana grupta toplanabilir: Microsoft Windows grubu ve UNIX benzeri işletim sistemlerini içeren grup (bu grup içinde pek çok Unix versiyonu, Linux ve Mac OS sayılabilir).

UNIX, akademik çevrelerde ve sunucu olarak kullanılmaktayken, Windows ise evde ve ofislerde masaüstünde tercih edilmektedir. Masaüstü bilgisayarlarında Windows, diğer işletim sistemlerinden çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır ve çeşitli araştırmalar Windows’un masaüstünde pazar payının %90 ile %98 arasında olduğunu göstermektedir. Linux sunucularda yaygın olarak kullanılmaktayken, evlere ve ofis masaüstlerine de yavaş yavaş girmektedir. UNIX’in ana kısımlarından yararlanan Mac OS ve onun öncülleri ise daha çok masaüstü yayıncılıkta kullanılmaktadır.

Anabilgisayarlar ve gömülü sistemler ise çoğu Windows ve UNIX’le doğrudan bağlantısı olmayan pek çok değişik işletim sistemi kullanmaktadır.
Başlıca İşletim Sistemleri
Unix Tabanlı [değiştir]GNU/Linux
Mac OS X
Solaris
OpenSolaris
BSD Unix Türevleri
FreeBSD
DesktopBSD Masaüstü kullanımı için FreeBSD dağıtımı
PC-BSD Masaüstü kullanımı için FreeBSD dağıtımı
DragonFly BSD Masaüstü kullanımı için FreeBSD dağıtımı
NetBSD
OpenBSD NetBSD’den ayrılmış ve güvenlik odaklı bir BSD türevi
HP-UX
AIX
Plan 9

Türleri ve terminoloji
Bir işletim sistemi, kavramsal olarak, üç grupta toplanabilecek bileşenlerden oluşur: kullanıcı arayüzü (bu bir grafik kullanıcı arayüzü ve/ya da komut satırı yorumlayıcısı ["kabuk" da denir] olabilir), alt düzey sistem fonksiyonları, ve bir çekirdek. Çekirdek, işletim sisteminin kalbidir. Adından da anlaşılabileceği gibi, “kabuk”, çekirdeğin çevresini sararken, donanımla iletişim kurmak da çekirdeğin işidir.

Donanım <-> Çekirdek <-> Kabuk <-> Uygulamalar
Kimi işletim sistemlerinde kabuk ve çekirdek tümüyle ayrı bileşenlerken, kimilerinde bu ayrım yalnızca kavramsaldır.

Çekirdek tasarımları, yekpare (monolithic) çekirdekler, mikro-çekirdekler ve ekzo-çekirdekler olarak üç ana gruba ayrılabilir. UNIX ve Windows gibi geleneksel ticari sistemler ve Linux gibi daha yeni yaklaşımlar monolitik çekirdek kullanırken, QNX, BeOS, Windows NT gibi yeni sistemlerin çoğu mikroçekirdek yaklaşımını kullanır. Araştırma amacıyla geliştirilen işletim sistemlerinin çoğu da mikro-çekirdek kullanırlar. Ekzo-çekirdekler ise henüz araştırma aşamasındadır
 
Top