İsrail - Filistin Sorununa Somut Bir Yaklaşım

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,803
Beğeniler
6,472
Şehir
Seattle.
#1
Kadir Has Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler Yüksek Lisansı Yapmış Levent Ünalan'ın ve Kadir Has Üniversitesi'nde Uluslar Arası İlişkiler Yüksek Lisansı Yapmış Ahmet Ali Gökdemir'in ortak çalışması olan 'jerusalem' Türkiye'nin stratejik tarihine somut bir yaklaşımla tarihe ışık tutuyorlar.

Arka Kapak;

Tarihsel ve kültürel bağları bakımından Türkiye'nin gündemini yoğun şekilde etki altına alan Ortadoğu, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Türk dış politikasının belirleyici unsurlarından biri haline gelmiştir. Birinci Dünya Savaşı sonrası bölgeye hakim olan İngiliz ve Fransız sömürge güçleri ile kıtasal ölçekte çatışmaya girmemeye çalışan bir politik bakış açısına sahip olan Türkiye, İkinci Dünya Savaşı sonrası gerek konjoktürel gerekse bölgede tarihsel bağlarının bulunduğu toplumların milli bağımsızlıklarını ilan etmesiyle Ortadoğu'da aktif bir dış politika vizyonu geliştirmiştir. Dış politikasını, uluslararası alanda daha etkin olmaya yönelik adımlar atan Türkiye, stratejisini bölgesel güç olma yolunda geliştirmeye devam etmektedir.

Teşekkür Bölümü

Gündemden hiç düşmeyen ve artık kronikleşen İsrail ve Filistin sorunu birçok akademisyenin tez konusu olmuştur. Yüksek lisans eğitimimizi aldığımız dönemlerde, Ortadoğu üzerine yapmış olduğumuz araştırmalarda, bizleri, İsrail Filistin sorununu yeniden ele almaya ve üzerine yazmaya yöneltmiştir. Bu kitapta sizlere, konuya yönelik sorunun tarihsel sürecine ve somut gelişmelere yer vermeyi uygun gördük.

Kitabı hazırlarken fikirlerini bizlerle paylaşan, şeklini ve içeriğini belirlemede etkin rol alan başta Prof. Dr. Levent Ürer'e, Doç. Dr. Burak Gülboy'a, Uluslararası İlişkiler Komisyonu'nda görev almam ve neticesinde bu alanda yükek eğitimime devam etmeme teşfik eden TÜGİAD ( Türkiye Genç İşadamları Derneği)'ne baskı sürecinde sıkılmadan tüm isteklerimiz uygulamaya sokan Selçuk Sarıcı'ya kitabın kapağını özgün fikirleriyle bilinenin dışına çıkaran Aslı Hüseyinoğlu'na ve hepsinden önemlisi bizi bugünlere getiren ailelerimize teşekkürlerimizi sunarız.

Levent Ünalan/ Ahmet Ali Gökdemir

Künye:

Yayınevi: Melek Yayınları
Genel Yayın Yönetmeni: Levent Ünalan
Yazarlar: Levent Ünalan – Ahmet Ali Gökdemir
Kapak: Aslı Hüseyinoğlu
Teknik Hazırlık : Selçuk Sarıca
Redakte: İsmet Gülseçgin
Yayıncı Sertifika no: 14538


 

Benzer konular

Top