1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

İsrail, yardım gemisine baskın yaptı

Konusu 'Sadece Magazin Haberleri' forumundadır ve Suskun tarafından 31 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL

[Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]

10 bin ton insani yardım taşıyan filonun “amiral gemisi” İHH’ye ait “Mavi Marmara”da 600’e yakın gönüllü bulunuyor.

[Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]
    İsrail yardım gemisine saldırdı: 16 ölü
    31 Mayıs 2010 Pazartesi 09:40

İsrail güçleri, "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamında Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filoya müdahale etti.
    İsrail televizyonu, saldırıda en az 16 kişinin öldüğünü açıkladı. Türk Dışişleri Bakanlığı da, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levi'yi Bakanlığa çağırdı. İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde ise protesto gösterisi var. İsrail'in açıklama yapması bekleniyor.

İsrail askeri gemilere operasyon düzenlendi. Hücüm botlar ve helikopterle gemiye gelen askerler, geminin üzerine çıkarak ateş açtı.

Olayda İsrail askerlerinin açtığı ateş nedeniyle 1 kişi başından vuruldu. Anadolu Ajansı da gemide 2 kişinin öldüğünü belirtti. İsrail televizyonuna göre ise ölü sayısı 16. Çatışmada en az 30 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Olay anında savunmasız bulunan yardım gönüllüleri büyük panik yaşadı.

Televizyonlarda yer alan haberlerde de bir helikopterden bazı askerlerin ellerinde silahla iple sallanarak gemiye indiği ve geminin iç taraflarına geçtiği görüldü.

Daha önce insani yardım filosundaki gemilerden sadece "Mavi Marmara" gemisiyle bağlantı kurulabilirken, şu an bu gemi ile de bir bağlantı kurulamıyor.

İsrail'den açıklama bekleniyor

İsrail hükümetinden açıklama beklenirken, İsrail televizyon kanalları, yaralananların Aşkelon'daki hastaneye sevkedildiklerini belirtirken, operasyonda yaralı askerler de bulunduğunu, bunlardan ağır yaralı birinin de Hayfa'ya nakledildiğini bildirdi.

Bu arada Kanal 10 televizyonu, gözaltına alınanların bir kısmının cezaevlerine konulması için hazırlıklar yapıldığını duyurdu.

Televizyon ayrıca, Gazze Şeridi'nden botların denize açılmasını önlemek için, Gazze kıyılarının da tümüyle abluka altına alındığını kaydetti. Kanal 2 televizyonu, gemidekilerin daha önce söyledikleri gibi pasif bir direniş içinde olmadıklarını, askerlere bıçak ve çubuklarla saldırdıklarını da ifade etti.

İsrail televizyonları ve radyoları, Ankara ve İstanbul'da protesto için toplanan kalabalıkları ve Ankara'daki İsrail büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını da haberlerinde duyurdular.

Bu arada, İsrail'den şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmadığı dikkati çekti. Görüşlerine başvurulan bir askeri kaynak, şu aşamada herhangi bir açıklama yapılmasının söz konusu olmadığını belirtirken, gemilere rotalarını geri çevirmeleri veya Aşdod'a yönlendirmeleri konusunda uyarı yapıldığını hatırlatmakla yetindi.

Uyarı mesajı yayınlandı

Akşam saatlerinde ise İsrail radyosu, konvoya yapılan uyarı mesajını yayınladı.

Radyoda yayınlanan mesaja göre, İsrail'in Hayfa limanından ayrılan hücumbotlar, gemileri ablukaya uymaları için uyardı.

Mesajda, "Bu emre uymaz ve abluka sınırına girerseniz, İsrail donanması ablukayı delmenizi engelleyecek önlemleri alacaktır" denildi.

Konvoyun lideri Türk gemisi Mavi Marmara'dan yapılan açıklamalarda, İsrail gemilerinin konvoyu taciz ettiğini belirtmişti.

Füze taşıma kapasitesine sahip 3 İsrail gemisi, cuma gününden bu yana Hayfa'da bekletiliyor.

İsrail daha önce, filoya müdahalenin, Gazze'nin 68 mil açığından itibaren yapılabileceğini, gece karanlığından faydalanılacağını açıklamıştı.

Başbakanlık'ta acil toplantı

Başbakan Vekili Bülent Arınç'ın başkanlığında, İskenderun'daki askeri birliğe saldırı ve İsrail'in yardım gemilerine müdahalesinin değerlendirildiği bir toplantı yapılıyor.

Başbakanlık Merkez Bina'da saat 07.20'de başlayan toplantıya, Başbakan Vekili Bülent Arınç ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Mehmet Eröz ve Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Nusret Güner ile ilgili bürokratlar katıldı.

İsrail Büyükelçisi Bakanlığa çağırıldı

Dışişleri Bakanlığından edindiği bilgiye göre, Brezilya'dan ABD'ye geçmekte olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konuyu yakından takip ederek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü bilgilendirdi.

Yardım gemilerinden doğrudan bilgi akışının devam ettiği, gelişmeler hakkında arama kurtarma merkezinden kriz masasına ulaşan bilgilerin değerlendirildiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığının, kısa bir süre içinde olayla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

İsrail Başkonsolosluğu önünde protesto

İsrail'in operasyonu üzerine İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup, İsrail'in, "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" konvoyuna müdahalesini protesto ediyor.

Gruptakiler, İsrail'in, Gazze'ye yardım için giden gemilere müdahale ettiği haberini aldıktan sonra ellerinde Filistin bayraklarıyla "İsrail şaşırma sabrımızı taşırma" sloganı attı.

Kalabalık gruptan bazıları konsolosluk binasına taşlarla saldırdı. Atılan taşlardan bazısı çevik kuvvet ekiplerine denk geldi. Çevik kuvvet polisleri göstericilere tazyikli su ile müdahale edildi.

Polisin müdahalesi ile geri çekilen kalabalık grubun Başkonsolosluk önünde bekleyişi sürüyor.

ABD Konsolosluğu da nasibini aldı

Bir başka protesto ise, Adana'daki ABD Konsolosluğu'nda yaşandı. Grup, bir süre oturma eylemi yapıp, dualar okudu.

Başbakan Erdoğan'ın, İsrail'e karşı bir kez daha "One Minute" şeklinde tepki göstermesini istediler.

Konsolosluk önünde yaklaşık yarım saat kalan grup, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Hamas müdahaleyi kınadı

Bu arada, Gazze'deki Hamas hükümetinin lideri İsmail Haniye, İsrail güçlerinin Gazze'ye yardım getiren gemilere müdahalesini kınadı. Haniye, müdaheleyi "acımasız bir saldırı" olarak niteledi.

Haniye, basına yaptığı açıklamada, "BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'u, bu gemilerde bulunan dayanışma gruplarını korumak ve Gazze'ye güvenle gelmelerini sağlamak konusunda sorumluluklarını üstlenmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

2. jeriko

jeriko Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    4.480
    Meslek:
    657
    Yer:
    Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
    Banka:
    314 ÇTL
    İsraili şiddetle lanetliyorum.

3. GöLGe

GöLGe Uzman

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    1.130
    Meslek:
    ÖĞRETMEN
    Yer:
    KaYSeRi-BaTMaN
    Banka:
    1 ÇTL
    ben diyecek laf bulamıyorum...

4. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.323
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.713 ÇTL
    Sürekli gelişmeleri takip ediyorum. Her zamanki gibi şiddetle kınamaktan öte bir adım atılmayacak gibi. Dünyanın bu ikiyüzlülüğüne de İsrail siyonizmine, barbarlığına, zulmüne bu denli göz yumulmasına da lanet ediyorum, gemilerde diğer ülkelerden insanlar olmasa dönüp bakmazlar bile.

Şiddetle kınamaktan vazgeçip bişeyler yapılmalı artık....

5. patik

patik Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    3.080
    Meslek:
    Hemşire
    Yer:
    Kayseri
    Banka:
    512 ÇTL
    İnsanlık dışı her türlü kelime şu an İsrail kelimesi ile eş. Ne yapacakları belirsiz. ALLAH yardımcıları olsun kardeşlerimizin.

6. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.323
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.713 ÇTL
    İsrail bununla birlikte; "Gazze'nin tek sahibi benim ve benden başkasının borusu ötmez,i ve One Minute'nin bir bedeli bu" demek istemiş. M. Ali Birand'ın şu an Kanal D'deki yorumu bu...

Sanırım İsrail daha öncekilerden daha büyük bir tepkiyle karşılaşacak ama bu yine İsrail'in yanına kar kalacaktır. Ayrıca Mersin'de 6 şehit verdik. 6 fidanımız daha koparıldı köklerinden. Ve bu iki olay arasında olası bağın çok güçlü olduğu tüm yetkili ağızlarca tekrarlanıyor. Sadece siyasiler değil strateji uzmanları da aynı şeyi söylüyor.

7. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.783
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.063 ÇTL
    Pkk=İsrail

İnternetten haberlerde okudum.. Gemide bi baba ve küçük oğlu varmış Türk hemde.. Bebeğe kurşun sıkmışlar :(

Bu nasıl bi vahşet.. Herşeyi anlarımda ya daha küçücük bi bebeğe sıkılan kurşunu anlayamam ve o bebeğe kalkan eller inşallah bigün cezasını bulur..

8. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.323
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.713 ÇTL
    Ben bunu duymamıştım, eğer bebeğe böyle bir vahşet sözkonusuysa bunlara hayvan demek hayvanlara hakaret olur.

Türkiye dün gece iki acı olayla sarsıldı. İlk haber Hatay’dan geldi.

[​IMG]İskenderun ilçesinde Deniz İkmal Deniz Komutanlığı’na gece saat 00.40 düzenlenen saldırıda 7 asker şehit oldu.

İkinci olay ise Akdeniz sularını kana boyadı. Gazze’ye yardım götüren yardım gemiler saat 04.30’da İsrail’in saldırısına uğradı. Saldırıda 20’ye yakın kişi hayatını kaybetti.
    Peki bu iki saldırı arasında bir bağlantı olabilir miydi?

CHP ve AK Parti’den gelen açıklamada, iki olayın raslantı olmayabileceği belirtildi.

KILIÇDAROĞLU: MANİDAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ”İsrail Ordusu'nun yaptığı operasyonların sürdüğü bir ortamda Türkiye'de böyle bir eylemin gerçekleşmesi gerçekten de manidardır'' dedi.

ÇELİK: TAŞERONLAR OLABİLİR

AK Parti Genel Başkan Yardımcı Hüseyin Çelik ise yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Ne zaman Türkiye uluslar arası camiada söz sahibi olsa ne zaman Türkiye başını kaldırıp havalanacak olsa birileri Türkiye'nin başına bir çorap örmek iç barışını ve huzurunu kaçırmak için özellikle devreye giriyor. Bunlar uluslar arası güçler olabilir veya onların Türkiye'de kullandıkları taşeronlar olabilir.

Ama bu iki olayın 7 askerimizin şehit olması ve 9 askerimizin de yaralanması ile sonuçlanan bir olayında Gazze’deki insani yardım götüren heyete yapılan saldırı ile eş zamanlı olmasını tesadüfi olarak görmüyoruz.”

Kaynak: IHA

Son düzenleme: 15 Mayıs 2016
  9. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.783
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.063 ÇTL
    İsrail işte bu bebeğe kurşun sıktı

İsrail'in baskın düzenlediği gemiden bir kare. Saatler sonrasında olacaklardan habersiz bir baba ve oğlu...

Akdeniz'in ortasında yol alan Mavi Marmara'da umutlarını taşıyan Türk mühendis her şeyden habersiz, 'yarın'dan habersiz bu pozu vermiş.

Fotoğraf dün Gazze'ye yol alan yardım konvoyundaki Mavi Marmara gemisinde çekilmiş. Bu 'tarihi' karede Türk mühendis Ekrem Çetin'le kucağına aldığı 1 yaşındaki oğlu Türker Kaan birbirlerine bakıyor.

Küçük Kaan babasına sanki bir şey anlatmak istiyor. Baba Ekrem ise çocuğuna yarı hüzün, yarı umut dolu bir bakış atıyor.

Yüzlerinde günlerdir yolda olmanın yorgunluğu olsa da, iyiden iyiye gökyüzünü saran bir umut var.

Fotoğraftan saatler sonra olacak baskından habersiz, Akdeniz'in ortasında hafızalara kazınacak bu pozla bir hikaye olup giriyorlar hayatımıza.

Sabahın karanlığında İsrail askerlerinin girdiği gemide bulunan Baba Ekrem ve 1 yaşındaki Kaan'ın akıbeti belirsiz.

Gemide yaklaşık 20 kişinin öldüğü belirtiliyor. Ölenlerden hiçbirinin henüz kimliği belli değil.

Ölüm gemide kol gezerken, belki de bu poz tarihe koca bir cevap olacak. 1 yaşındaki bir çocuğun umut dolu cevabı... Üzerindeki beyaz atleti gibi, bembeyaz bir gelecek için. Barış dolu bir Ortadoğu için...

Haber işte bu :( Ne denilebilirki yada nasıl anlatılırki. Yüreğim acıdı.. Bunlar insan değil.. Hayvanda olamazlar.. Hayvanlara hakaret olur. Bugün bi kedi bi köpek bile bu namussuzlardan daha insancıl..

10. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.323
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.713 ÇTL
    İskenderun'da yaşanan olayla İsrail olayı arasındaki güçlü bağ bunun gerçek olabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Acaba birkaç ay önce eli kanlı terör örgütü üyesi iken, ayaklarına kadar seyyar mahkeme, hakimler savcılar götürdüğümüz, 25 dakika içinde kuşlar kadar özgür bıraktığımız ve ve ve kahraman edası ile aramıza aldığımız, bağrımıza bastığımız olmadığını km söyleyebilir bu insanların.

Hani bu tavrımızla pkk bizi sevecekti, hani onlara yaranmayı başaracaktık???

Bu işe vesile olonaların acaba şimdi yürekleri sızlamıyo mudur? Hala doğru yaptıklarına inanıyorlar mıdır ? doğrusu çok merak ediyorum.... Ama ateş düştüğü yeri yakıyo işte. Haberlerde İzmirli babanın tavrını dinlediniz mi bilmiyorum. Bir oğlum daha var onu da veririm, vatan sağolsun diyor. Ya bu insanlar bu yapılır mı????

Sayfayı Paylaş