İsrailli askerler sessizliği bozdu

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,847
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#1
İsrail'in Ocak ayındaki Gazze operasyonunda görev alan bir grup asker, sivillere karşı, savaş suçuna tekabül edecek düzeyde, suçlar işlendiğini söyledi.
İsrail'in Gazze operasyonunda bin 400 Filistinli hayatını kaybetmişti. İsrail ise 10 Gazze'de operasyona katılan 10 asker olmak üzere 13 can kaybı vermişti.

25'ten fazla İsrail askeri, Sessizliği Bozmak (Breaking the Silence) adlı İsrailli savaş gazilerinin oluşturduğu örgüte ordu içindeki insan hakları ihlallerini anlattı.

Örgütün raporunda, Gazze'nin sivillerine yönelik ''büyük ve emsalsiz darbenin'' arkasında İsrail'in çatışma kuralları ve komuta kademesinin belirlediği politikanın yattığına dikkat çekildi.

MİLİTANLAR VE SİVİLLER ARASINDA AYRIM GÖZETİLMİYOR

Ordunun çatışma kurallarının militanlar ile siviller arasında ayrım gözetmediğini belirten askerler, kendilerine "ne kadar Filistinli'nin hayatına mal olursa olsun, İsrail'in kayıp vermesini önlemeleri gerektiğinin" söylendiğini ifade etti.

HERKES DÜŞMANIMIZ, MASUM YOKTUR

Bir asker, kendilerine "Şehir savaşında herkes düşmanınızdır, masum yoktur.'' denildiğini aktardı.

Bir diğer asker ise, aynı timde görev yaptığı silah arkadaşları için ''hapse atılmayı hak eden insanlar'' değerlendirmesini yaptı.

İSRAİL ORDUSU: RAPOR GÜVENİLMEZ

İsrail ordusu ise raporun güvenilmez olduğunu öne sürdü. Ordu, buna gerekçe olarak anlatımların sahiplerinin kimliğinin gizli tutulmasını gösterdi.

Ordu yetkililerine göre, anlatımlar genellemelere ve kulaktan dolma bilgilere dayalı. İsrail ordusu, Gazze'de savaş suçu işlendiği iddialarının "Filistin propagandası" olduğunu ileri sürüyordu.

Ama şimdi, bu suçlamalar İsrail askerleri tarafından yapılıyor. İsrail ordusu sivillerin zarar görmesini önlemek için olağandışı önlemler aldığında ısrarlı. Askerler de, girmeye hazırlandıkları bölgelere önceden bölgeyi terketmeleri uyarısını içeren el ilanları fırlatıldığını aktardı.

Ancak Sessizliği Bozmak örgütü asıl sorunun askerlerin bu bölgelere girmesinden sonra yaşananlar olduğunu söylüyor. Örgüt, İsrail ordusunun Gazze'deki eylemlerinin daha kapsamlı şekilde soruşturulması çağrısında bulunuyor.


 

Benzer konular

Top