1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

İstanbul Ümraniye Anadolu Meslek, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

Konusu 'Liseler Rehberi' forumundadır ve Mc_ÖRGE tarafından 20 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. Mc_ÖRGE

  Mc_ÖRGE HalaMadrid

  Katılım:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.607
  Beğenileri:
  84
  Ödül Puanları:
  1.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Kaptan
  Yer:
  İzmir
  Banka:
  3.990 ÇTL
  [​IMG]

  Okulumuz Tanıyalım


  Ümraniye Endüstri Meslek Lisesi 1981-1982 yılında Milli Eğitim Bakanlığı, Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünün 05 Ağustos 1981 Tarih ve 19737 Sayılı emirleri ile eğitim ve öğretime açılmıştır.

  Açılış elektrik bölümü ile başlamış; 1982-1983 Öğretim yılında Yapı Ressamlığı bölümü, 1983-1984 Öğretim Yılında Döküm, Elektronik, Metal işleri, Tesisat Teknolojisi, Tesviye ve Yapı bölümleri, 1985-1986 Öğretim yılında ise Bilgisayar ve Makine Model bölümleri açılmıştır. 10 bölümle hizmet veren okulumuz, lise eğitiminin 4 yıla çıkması ve modüler eğitim sistemine geçilmesi bazı bölümler birleştirilerek toplam 7 bölümle eğitime devam etmektedir. Elektrik ve Elektronik birleştirilerek Elektrik elektronik teknolojisi, Yapı ve Yapı ressamlığı birleştirilerek İnşaat Teknolojisi, Tesviye ve model bölümü birleştirilerek Makine Teknolojisi adını almıştır.
  1986-1987 Öğretim yılında Teknik lise açılmış olup, Bilgisayar, Makine ve Yapı ressamlığı bölümleri ile eğitim ve öğretimine devam etmektedir.

  2004-2005 eğitim yılında Anadolu Meslek Lisesi açılarak, Bilgisayar bölümü ile eğitimine devam etmektedir.
  Ümraniye Anadolu Meslek, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 26.000 m² lik bir alan üzerine kurulmuştur. Bu alan üzerinde bir ana öğretim binası ile dört atölye binası ve on dairelik iki lojman binası bulunmaktadır.
  Okul bünyesinde sosyal ve kültürel faaliyetler için bir kütüphane, genel amaçlı bir konferans salonu mevcuttur. Spor faaliyetleri için açık alanlarda basketbol ve voleybol sahaları vardır.

  Ayrıca masa tenisi, atletizm, çalışmaları yapılmaktadır.
  Çeşitli sportif ve kültürel faaliyetlerden dolayı başarı ve ödüller elde edilmiştir.


  Alan ve Dallar

  [​IMG]

  Bilgisayar ;Bilimi Alanı


  Bilgisayar, kendisine programlar vasıtası ile tanımlanan yöntemleri kullanarak bilgileri depolayan, düzenleyen ve işleyerek yeni bilgiler üretebilen, gerektiğinde temel toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerinin yanında karar modelleri üretebilen makinelerdir. Bilgisayar teknolojisi iki kısma ayrılmaktadır. Bunlar; donanım (Hardware), yazılım (Software)’ dir. Donanım, bilgisayarın iç yapısı ile ilgili olup elektronik kısmının çalışmasını inceler. Yazılım ise; bilgisayar programlarının hazırlanması ve kullanılması ile ilgilidir. Öğrencilere; yazılım alanında çağırma, bildirim ve aydınlatma tesisatları, temel elektronik ve baskı devresi güç kaynakları ve transistörlü yükselteçler, işletim sistemleri, dos komutları, Basic file yazılımlar,virüsler, Basic programlama, dosya işlemleri, Pascal Programlama, Fonksiyonlar,Prosedürler, alt programlar, grafikler, C Programlama, giriş-çıkış islemleri ile ilgili yeterlilikler kazandırılmaktadır. Donanınm alanında ise; çağırma, bildirim ve aydınlatma tesisatları, temel elektronik ve baskı devresi, güç kaynakları ve transistörlü yekselteçler, işlemsel yükselteçler, lojik yapılar, multiblatörler, bilişimsel devre uygulamaları, sayıcı ve kaydediciler, endüstriyel elektronik uygulamaları, mikroişlemciler, elektronik kuma-nda,, sensör, transdüsörler, hafızalar, arıza bulma-giderme, A/D-D/A arabirim teknik-leri, PLC proje uygulamalar ile ilgili temel ve ileri yeterlilikler kazandırılmaktadır.
  [​IMG]

  ELEKTRİK- ;ELEKTRONİK ALANI

  Elektrik Dalı;

  Elektrik enerjisinin elde edilmesi, dağıtımı, kullanılabilecek duruma getirilmesi, elektrikli araç ve cihazların tesisi, montajı, bakımı, onarımı ve kullanımı ile ilgili alanları kapsar. Bu bölümde öğrencilere çağırma ve bildirim tesisatları, aydınlatma tesisatları, temel elektronik, güç kaynakları, transistörlü yükselteçler, endüvi sarımı, elektrikli ev aletleri, endüstriyel elektronik uygulamaları, statör sarımı, bir fazlı trafo sarımı, üç fazlı trafo sarımı, paket şalterler, kumanda devreleri, otomatik kumanda, tablo, trafo ve panolar, endüstriyel motorlar, hız kontrol, kompozisyon ile ilgili temel ve ileri yeterlilikler kazandırılmaktadır.

  Bu bölüm mezunları, yetkili elektrikçilik belgesine sahip olabildikleri gibi, elektrik ve kumanda işleri ile ilgili alanlarda istihdam alabilirler. Her türlü elektrikli araç ve cihazların tesisat, montaj, bakım ve onarımını yapabilirler. Az bir sermaye ile kendi işyerlerini ve servislerini kurabilirler.​
  [​IMG]

  Elektronik Dalı;

  Zayıf akım ve elektromanyetik dalgaların üretilmesi alınması, verilmesi ve bunlarla ilgili cihazların kullanılması bakımı ve onarımı alanlarını kapsar. Bu bölümde; dijital ve endüstriyel elektronik, alıcı-verici ve yükselteçler, televizyon, audivizyon, elektronik kumanda ve bunların uygulamaları ve çeşitli devreler ile ilgili yeterlilikler kazandırılmaktadır.

  Bu bölümü bitiren öğrenciler her türlü elektronik cihazın tesisi, montajı, kullanımını yapabilirler. Bu tür cihazların ve elektronik kumandaların kullanıldığı işletmeler ile servis istasyonlarında istihdam edilebilirler. Ayrıca az bir sermaye ile kendi servislerini de açabilirler.


  [​IMG]

  MAKİNA TEKNOLOJİSİ ALANI


  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]
  , makine parçalarının teknik ve yapısal özelliklerini gösteren resimlerini BİLGİSAYARLA çizme veya okuma ,parça yapımında kullanılacak ahşap,plastik ve metal malzemenin cinsini ve miktarını saptama ,makine parçalarının teknik özelliklerine göre bir modelini yapma ,silikon model kalıpları ,strafor model kalıpları, vakum model kalıpları hazırlama ,Bilgisayar destekli model ve kalıp tasarımları yapma ve bu tasarımların CNC tezgahlarında işlenmesi ile CAD-CAM programları kullanımı öğretilmektedir.Alanda eğitim gören öğrenciler; kendi iş yerlerini açabilecekleri gibi döküm ,kalıp ve modelcilik üzerine faaliyette bulunan kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı fabrika ve atölyelerde istihdam edilebilirler.

  [​IMG]

  Alanda eğitim gören öğrenciler ;kendi işyerlerini açabilecekleri gibi döküm,kalıp ve modelcilik üzerine faaliyette bulunan kamu kuruluşlarına bağlı fabrikalarda ,İMES sanayi sitesindeki işletmelerde çalışabilirler.

  Bu program meslek alanları ile ilgili temel bilgilerin öğretilmesine paralel olarak beceri uygulamalarının yapılmasına da önem vermektedir.

  Dünya ülkeleri arasındaki teknoloji ve üretim yarışında belli yerlere gelmek,ülkemiz gençliğine yeni teknolojileri aktarmak,onlara yeni iş imkanları sağlamak ve onlara iyi bir gelecek kazandırmak için sanayimizin temel yapı taşlarından olan; Bilgisayar Destekli Endüstriyel Modelleme Bölümü,bu doğrultuda hazırlanmış programlar ile eğitim vermektedir.

  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]
  [​IMG]

  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]
  , Tesviyecilik, Metallerin el aletleri ve makine ile talaş kaldırarak işlendiği, şekil-lendimek mamül hale getirildiği bir meslek alanındır. Öğrencilere, el tesviyeciliği var-gel torna, freze, alet bileme ve taşlama ile ilgili temel ve ileri mesleki yeterlilikler kazandırılmaktadır.


  Adres : Alemdağ Caddesi Rüzgarlı Sokak No: 165 Ümraniye / İstanbul​
  Telefon : 0216 335 60 02 Fax : 0216 335 31 41
  E posta :
   

Sayfayı Paylaş