1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Magazin İstanbul'a Her Gelişim Tasarımıma Yansıyor!

Konusu 'Sadece Magazin Haberleri' forumundadır ve Papatya tarafından 17 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Papatya
    Meşgul

Papatya Sözlerimi Geri Alamam.* Süper Moderatör

Beğenileri:
    5.772
    Ödül Puanları:
    10.980
    Yer:
    Seattle.
    Banka:
    4.919 ÇTL

İspanyol hazır giyim markası Mango geçtiğimiz hafta, yeni sezon koleksiyonunu görkemli bir defileyle tanıttı. 2003 yılından beri markanın baş tasarımcısı olan Celestino Garcia da defile için İstanbul'daydı. London College of Fashion mezunu olan Garcia ile modayı, yeni koleksiyonu ve İstanbul'u konuştuk...

Dünyanın en çok satan markalarından birinin sekiz yıldır başındasınız. Bu görevde olmanın en heyecan verici yanı ne?

Dediğiniz gibi markamız dünyanın dört bir yanında satıldığı için, hiç aklınıza gelmeyecek bir ülkenin bir şehrinde, yaptığınız tasarımı bir kadının üzerinde görmek bence çok heyecan verici... Sizin yarattığınız kombinler dışındaki farklı uyarlamaları görmek de anlatılmaz bir duygu.

Mango nasıl bir marka?

Uluslararası ve sokakta oldukça baskın bir marka. Markamızın kendine has bir duruşu var. Trendlere kendine özgü bir bakış açısıyla yaklaşıyor diyebilirim.

Sizce Mango kadını kim?

25-40 yaş aralığında, modern, anı yaşayan ve trendleri takip ederken kendi stilini de yaratan kadın.

PARİS SOKAKLARI İLHAM VERİYOR

Markanız Türkiye'de de oldukça popüler. Türk kadınlarının sizden farklı talepleri oluyor mu?

Bugünün küresel dünyasında kadınların genel olarak talepleri birbirine benziyor.

Türk kadını modayı takip ediyor mu, Türklerin modayla ilişkisi nasıl sizce?

Türk kadınının çok feminen ve trendy olduğunu söyleyebilirim. Modayı yakından takip ediyorlar. Akdeniz kadınlarında olan sıcaklık Türk kadınlarında da var.

Nelerden ilham alıyorsunuz?

Aslında bir tasarımcı her şeyden ilham alabilir. Trend analizinden, tarih araştırmasından, turistik bir geziden ya da sadece bazen sokakta dolaşırken gördüğü insanlardan...

Peki, en çok nereden ilham alıyorsunuz?

Paris'ten... Sokaklarında dolaşmak bile bir tasarımcı için yeterli bence...

İstanbul'u da beğendiğiniz mi? Bizim sokaklarımızdan da ilham alacak mısınız? İstanbul, son derece kozmopolit bir şehir ve buraya gelmeyi çok seviyorum. İnsanları çok sıcak ve eğlenceli. Buraya her gelişimde İstanbul'dan çok keyif almış olarak dönüyorum, tabii bu da tasarımlarıma kesinlikle yansıyordur.

AVRUPA'YI DOLAŞACAĞIM

Her sezon birbirinden iddialı koleksiyonlar hazırlıyorsunuz. Bu koleksiyonlar için kaç kişilik bir ekip çalışıyor?

Bu koleksiyonların arkasında 25'i tasarımcı olan 200 kişilik bir ekip var. Ben de kendimi bu ekibin bir parçası olarak görüyorum.

Bir tasarımcı olarak geniş bir ekiple çalışmak zor değil mi?

Ben aslında aksini düşünüyorum. Farklı bakış açılarını görebiliyorsunuz. Ayrıca ekip çalışmalarından, tabii iyi yönetildikleri sürece, başarılı sonuçlar alındığına inanıyorum.

Şu an ne üzerine çalışıyorsunuz?

Siz, sonbahar ve kış için hazırladığımız koleksiyonumuzu raflarda görürken biz de 2013 yaz koleksiyonumuzu bitirmek için çalışıyoruz. Sonra da yeni koleksiyon için ilham alabilmek için Avrupa'yı dolaşmayı planlıyorum.

Son olarak genç tasarımcılar için ne tür önerilerde ya da uyarılarda bulunabilirsiniz?

Ne yazık ki genç tasarımcılar büyük şirketlerin bünyesinde çalıştıklarında bazen sahip olmaları gereken özgürlüklerini kaybediyorlar. Ben onlara her zaman kendi bakış açılarının arkasında durmalarını tavsiye ediyorum.

MUTLAKA SİYAH ELBİSENİZ OLSUN

Modayı takip etmek çok güzel ama bazen bunun ucunu çok kaçıran insanlar da olabiliyor...

Modanın kurbanı olmamak lazım! Bence insan, yeni sezondan kendi tarzına uyan parçaları seçip stillerini ortaya koymalı. Yoksa kimliksiz bir görünümünüz olur.

SMOKİN CEKET ÇOK MODA

Kadınların dolaplarında muhakkak olması gereken iki şey nedir?

Klasik olacak ama muhakkak bir siyah elbiseleri olması lazım. Bir de şu sıralar çok moda olan bir smokin ceketi muhakkak olmalı bence.

Bu sezon moda olan trendlerden beğenmediğiniz var mı?

Tropikal esintili giysileri sevdiğim pek söylenemez.

Kadınlar bu sezon hangi parçalara yatırım yapsınlar peki?

Klasik takımlara ve askeri öğelere yatırım yapsınlar...

Alışverişimizi ağırlıklı olarak hangi renklerde yapalım?

Mavi tonları. Kadınlar bu sezon mavi tonlarına yatırım yapsın!

ÇAĞLAYAN İNANILMAZ!

Bir tasarımcı olarak sizin stil ikonunuz kim?

Kate Moss... Markamızla yaptığı çalışmalar da bence çok başarılı.

Peki, tarzını beğendiğiniz Türk tasarımcılar var mı?

Burak Uyan'ın tarzını çok beğeniyorum. Ayrıca Hüseyin Çağlayan... İnanılmaz bir tasarımcı.

Sayfayı Paylaş