İstanbulkart Akbil Dönemi Bitiyor Mu?

yaren*

Herşey olması gerektiği gibi ;)
Özel üye
Katılım
24 Hzr 2011
Mesajlar
10,073
Beğeniler
114
Şehir
Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
#1
[h=2]Akbil - Akbil Nedir - Akbilin Özellikleri Nelerdir - Akbilin Faydaları - Akbil Hakkında[/h]
Son birkaç senede, özellikle akıllı telefon dünyasında yaşanan gelişmeler ve akıllı telefonlara olan talep ile teknoloji bambaşaka bir boyut aldı. Örneğin artık telefonlarımız akbil yerine geçebiliyor!

Bu alanda ilk adımı atan Turkcell, Şanlıurfa’da gerçekleştirilen etkinlikte, Turkcell Cüzdan ve Belsan A.Ş tarafından hayata geçirilen “Urfakart” entegrasyonu, şehir hayatındaki teknolojiyi bir tık daha ileri taşımıştı.

Aslında her ne kadar günümüz teknolojisi bu hizmeti vermekten oldukça iler bir noktada da olsa, eksik olan NFC yani (Near Field Communication - Yakın Alan İletişimi) teknolojisi.Aslına bakarsanız bu güne kadar bu hizmeti alamamamızın en büyük sebebinin NFC gereksinimi olması olduğunu söyleyebiliriz. Başka bir deyişle akbil yerine akıllı telefonunuz ile geçiş yapmanız için telefonunuzun NFC özelliğinin bulunması şart.

Bir başka konu ise, eğer akbil sistemi biter ve telefonla ödeme sistemine geçiş olursa, muhtemelen hizmet bedelinde artış görüleceği. Hizmet bedelinin artması aslında doğrudan belediye tarafından gelmese de bu hizmeti sağlayacak olan aracıların almak isteyeceği komisyonlar nedeni ile tarifede ufak artışlar görülebilir.

Otobüse binenlerin günde belkide onlarca kez karşılaştığı “akbili olan var mı?” sorusu, bu konudaki ihtiyacı ve telefonla ödeme sisteminin oldukça mantıklı bir hizmet olacağını bizlere gösteriyor. Ancak kısıtlı bir bütçe ile hayatını sürdürmeye çalışanlar için bu hem yeni bir NFC'li telefon ihtiyacı hem de daha fazla ödeyerek yolculuk yapmak anlamına geleceği için bu servis şimdilik pekte mantıklı görünmüyor.

Umarız en kısa sürede bu muhtemel sorunlara makul çözümler bulunarak bu hizmete geçeriz ve artık İstanbul gibi binlerce turistin ziyaret ettiği bir şehirde insanlara neden akbil’in seyahat için tek çözüm olduğunu açıklamak zorunda kalmayız.

Milliyet.com​
 

Benzer konular

Top