1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

İstanbul'un 8 bin yılı ''gün ışığında''

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve coollion01 tarafından 12 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

 1. coollion01

  coollion01 Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  45
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  170
  Yer:
  Afyonkarahisar
  Banka:
  0 ÇTL
  [​IMG]

  İstanbul (AA)- ''Gün Işığında Marmaray, Metro, Sultanahmet Kazılarında İstanbul'un Sekiz Bin Yılı'' konulu sergi, İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde Aralık ayı sonuna kadar sergilenecek.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü tarafından Yenikapı semtinde Marmaray ve Metro projelerinin yer aldığı 58 bin metre karelik alanda 2004 yılında başlatılan arkeolojik kazılarda, Neolitik, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait mimari kalıntılar ile 7 bin 600 adet taşınabilir kültür varlığı gün
  ışığına çıkartıldı. Sirkeci ve Üsküdar'da da yine Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait mimari kalıntılar ile birlikte Roma ve Helenistik dönemlere ait çeşitli eserler bulundu.

  Sultanahmet eski cezaevi bölgesinde 1997 yılında başlatılan ve halen devam eden 17 bin metre karelik alandaki kazılarda da Bizans Büyük Sarayı'na ait birçok yapı kalıntısı ve küçük buluntu gün ışığına çıkartıldı.

  Elde edilen eserler, 1. Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu çerçevesinde Vehbi Koç Vakfı'nın desteği ile taşınabilir kültür kalıntılarının toplumla buluşmasını sağlamak ve İstanbul'un tarihi geçmişini tanıtmak amacıyla İstanbul Arkeoloji Müzesi Assos Salonu'nda bir sergide toplandı.

  Sergide, İstanbul'un 8 bin yıllık kültür hayatının gelişimine ışık tutacak olan ve Prehistorik Çağ'dan Osmanlı Dönemine kadar uzanan zaman dilimi içine giren Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı ve Sultanahmet kazı buluntularından oluşan yaklaşık 500 eser yer alıyor.
   

Sayfayı Paylaş