İşte ilginç pembe yunus

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,873
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#1


Dünyanın ilk pembe yunusu, ABD'nin Lousiana kentindeki Inland Gölü'nde, görüntülendi.


Kaptan Erik Rue, onu ilk olarak Calcasieu Gölü'nde gördüğünü, o günden bugüne takip ettiğini ve pek çok fotoğrafını çektiğini söylüyor.


"Bir anda suyun yüzeyinde açık renk bir şey gördüm. Hareket ettiğini fark ettim. Bunun pembe renkte bir yunus olduğunu anladığım zaman nasıl heyecanlandığımı anlatamam. Daha önce buna benzer bir şey görmemiştim. Bütün vücudu tamamiyle pembe renkteydi. Sağlıklı görünüyordu. Rengi dışında her şey normaldi ve çok güzeldi."


Memelinin gözlerinin kırmızıya çaldığını da belirten Rue, pembe renkli yunusun albino hastası olduğunu ilk başta düşünmemişti. Ancak bilim adamlarının gözlemlerine göre bu sıradışı yunusun renginin tuhaflığı albinoya bağlı olduğu ifade edildi.


Biyolog ve aynı zamandan Balina ve Yunus Koruma Derneği görevlisi Regina Asmutis-Silvia, kariyeri boyunca böyle bir duruma rastlamadığını söylüyor:


"Pembemsi gözlerinden onun albino olduğunu anladık. Albinizm genetik bir hastalık. Ancak bu hastalığın hayvanlara nasıl yansıdığını anlamak biraz güç. Ama şu bir gerçek ki çok güzel. İnsanlar dikkatli olmalı. Bu sadece bu yunus için değil, diğerleri için de geçerli. Onları uzaktan izlemeliler, peşlerinden gitmek, onları kovalamak, doğanın bu en sevimli hayvanlarına büyük zarar verir."


 

Benzer konular

Top