İşTe TanRıNın eLi

Katılım
16 Ksm 2008
Mesajlar
4,385
Beğeniler
38
Şehir
B!L€C€G!M
#1
'Tanrı'nın gözü'ne benzetilen büyüleyici Helix Nebulası'ndan sonra şimdi de bilim adamları 'Tanrı'nın eli' olarak isimlendirilen bir nötron yıldızı (pulsar) keşfetti.İngiliz Daily Mail gazetesi bugün bu fotoğrafa yer verdi. Hayaletimsi mavi bir bulut gibi görünen bu el, yanan kömür öbeğine uzanan baş parmak ve parmaklardan oluşuyor.

Bu şaşırtıcı imge NASA’nın yeryüzünün 360 mil uzağını yörüngeleyen Chandra X-ray gözlemevinden çekilmiş.

Bu el süpernovada patlayan bir yıldızın oluşturduğu 12 mil genişliğindeki pulsarın oluşmasıyla ortaya çıktı. Süpernova, enerjisi biten büyük yıldızların şiddetle patlaması durumuna verilen isimdir.

Pulsarın etrafına yaydığı büyük miktardaki elektromanyetik enerjiyle ortaya çıkan toz ve gaz bulutu o kadar büyük ki ışık demetinin bir uçtan bir uca geçmesi 150 yıl sürüyor. Kırmızı disk ise farklı bir gaz bulutu. Parmakların ise enerji pulsardan bu gaz bulutuna doğru geçerken oluştuğu düşünülüyor.

NASA’da çalışan bilim adamları fotoğraflara yansıyan bu kare aslında 17.000 yıl önce oluştuğunu belirtti.

Saatte 670 mil hızla dünyaya doğru hareket ederken X-ray cihazları tarafından çekildi.
 

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
4,304
Beğeniler
33
Şehir
En sevdiğimin yanından :=)
#2
Neyi görmek istersen öyle görürsün.Yaradanı İnsanlara benzetme huylarından vazgeçemiyorlar bir türlü.Göz yanılması olabilir.Yaradana inanmıyolar ama onu her imgeye yerleştiriyolar.Psikolojik baskı bunların hepsi.Tanrının eli deyip onu kişiselleştirmeye çalışıyolar.Yazık.
 

Benzer konular

Top