İşte Uyuşturucunun Belirtileri

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,477
Beğeniler
190
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Çocuğunuzun uyuşturucu kullanıp kullanmadığını nasıl anlarsınız? İşte çocuğunuzun uyuşturucu kullanıp kullanmadığını anlamanın yolu:


Ebeveynler gençliği saran tehlike konusunda uyanık olmalı. Birçok emare ergenlik dönemi belirtileriyle benzerlik gösterse de aşırı huzursuzluk, titreme, ter boşanması ve sinirlilik gibi haller uyuşturucu belirtisi olabilir.

Ergenlik yaşları çocukların çevre ve arkadaşlarının da tesiriyle aileden uzaklaşıp farklı denemelere giriştiği çalkantılı bir dönemdir. Bu yaşlarda çocuklar, gerginlikten kurtulmak, zevk duymak ve toplumdan kabul görmek için başta sigara, alkol ve uyarıcı haplar olmak üzere çeşitli uyuşturucu maddeleri de kullanabiliyor. Onların böyle tehlikeli bir sapma içinde olup olmadığını anlamak için ebeveynlerin azami dikkat ve gözlem halinde olması gerekiyor. Çünkü çocuğun uyuşturucu kullanıp kullanmadığı davranışlarının değişmesine bakılarak takip edilebilir. Ancak, kötüye doğru gidişi anlamak için öncelikle normal davranışlarını bilmek gerekir. Ancak bu şekilde önemli değişiklikler fark edilebilir. Aslında ebeveynleri korkutan pek çok değişiklik ergenlik çağındakilerin normal gelişiminin bir parçası olabilir. Pek çok genç yeni arkadaşlar edinir. Aileleriyle daha az vakit geçirir ve yetişkinlerin değerlerine karşı çıkar. Davranışlardaki farklılıklar uyuşturucu kullanımıyla ilgisi olmayan sorunlardan kaynaklanıyor da olabilir. Duygusal, ailevi ve ilişkisel çalkantılar bu yaşlarda sık görülür. Ancak tüm değişiklikler üzerinde düşünmek için bir sebeptir ve ilginizi hak eder.

Uyuşturucu kullanımının işareti olarak sayılan belirtilerin bazıları uyuşturucu dışındaki pek çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Sorunlu değişikliklerin ancak bir kısmı uyuşturucuyla alakalıdır. Sebebi ne olursa olsun çocuğunuz önemli değişiklikler yaşıyorsa bu sorunlara eğilmelisiniz. Onların sizin ilginize ihtiyacı var. Acele sonuçlara varmaktan kaçınmanız gerekir. Ancak çocuğunuzdaki görünüşte sebepsiz değişiklikler uyuşturucu kullanımının habercisi de olabilir. Çocukların deneme amaçlı kullanım ve duygu durumundaki değişiklikleri arzulama aşamalarında zaman zaman uyuşturucu kullandığının farkına varmak çok zordur. Bu nedenle onunla açık konuşmak uyuşturucu kullanımını engellemenin anahtarıdır. Uyuşturucu kullanımına dair gözle görülebilir işaretler, genellikle zararlı düzenli kullanım ve bağımlılık aşamalarında ortaya çıkar.

Okul başarısı düşer

Okula devamsızlıkları artar ve sınıfa daha sık geç girmeye başlar.

Notları düşer.

Okulda davranış sorunları yaşar.

Okula ilişkin olumsuz tavırları artar.

Çevresiyle ilişkileri değişir

Eski faaliyetlerinden vazgeçer.

Eski arkadaşlardan vazgeçip uyuşturucu kullanan başka arkadaşlar edinir.

Gizli kapaklı bir şekilde uyuşturucunun konu edildiği tuhaf telefon görüşmeleri yapar.

Duygusal hayat karışır

Kişiliğinde temel değişiklikler olur: Eskiden dışa dönükken şimdi içe kapanık veya eskiden içine kapanıkken şimdi dışa dönük, eskiden rahatken şimdi gergin gibi.

Sebepsiz duygu durumu değişiklikleri yaşar. Gerginliğin ve rahatsızlığın ardından gelen marazi neşe hali, aşırı şüphecilik ve paranoya gibi.

Her şey hakkında (okul, spor, diğer faaliyetler) daha umursamaz olur.

Unutkanlığı artar.

Ailesinden uzaklaşır

Çok gizli kapaklı yaşamaya çalışır. (bunu özel hayata gereksinimi ile karıştırmayın)

Aileden uzaklaşır.

Evde daha sorumsuz davranmaya başlar.

Evde daha fazla çekişme yaşar.

Fiziksel olarak geriler

Kızarmış gözler

Kişisel temizlikte kötüye gidiş

Kilo kaybı (bazı uyuşturucular söz konusu ise)

Uyku bozuklukları

Yorgunluk ya da aşırı hareketlilik halleri görülmeye başlar.
 
Top