İtalya Cephesi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
İtalya Cephesi

İtalya Cephesi (Birinci Dünya Savaşı) I. Dünya Savaşı'nda iki İttifak devleti olan Avusturya-Macaristan ve Almanya'nun İtalya'yı istilasıdır. Savaş genelde İtalya'nın Doğu Alplerinde olmuştur. Fakat İttifak Devletleri Alplerden ileriye gidememiş ve Avusturya-Macaristan ordusunu yokketmiştir. Bu da Avusturya ve Macaristanın ayrılmasına neden olmuştur. Savaşın en kanlı çatışmaları Isonzo Nehrinde olmuştur ve burda 11 büyük savaş meydana gelmiştir.

Isonzo Savaşları ve diğer savaşlar

25 Mayıs 1915'de İttifak güçleri 8 bölük, 84 tümen, 13 süvari tümeni ve 356 toptan oluşan toplam 115.000 kişilik bir ordu ile İtalyaya karşı sefere çıktı. İtalya ise 18 bölük, 252 tümen, 111 süvari tümeni ve 700 toptan oluşan toplam 225.000 bir ordu ile savunma hattı oluşturdu. Fakat her bakımdan üstün olup savunma konumunun vermiş olduğu avantaj ile İtalyanlar il zafere ulaştılar.

2. Isonzo Çarpışmaları'nda Avusturya-Macaristan az sayıda olmalarına rağmen zafere ulaştılar ve aynısı 3. Isonzo Savaşında yine aynısı oldu. 11. Isonzo zaferi ise sonuçsuzdu. Fakat Caperetto Savaşında ağır bir yenilgiye uğrayan İtalyanlar geri çekilip tekrar güçlerini takviye etmeye başaldılar fakat aynı şey İttifaklar için gerçekleşmedi çünkü kaynakları tükenmişti. Piave Nehri Savaşında kesin zafer elde eden İtalyanlar geri çekilen İttifak güçlerini İtalyan alplerinde sıkıştırarak yok etmiştir ve Avusturya-Macaristanın istilasına başlamışdır.
 

Benzer konular

Top