Iwo Jima Muharebesi

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1

ABD Deniz Piyadelerinin Iwo Jima çıkarma hakekât arkasında Suribachi-yama.

"Detachment" harekâtı​

Iwo Jima Muharebesi

16 Şubat 1945 - 26 Mart 1945 tarihlerinde Pasifik Okyanusu'nda bulunan Iwo Jima adlı küçük bir adada Japon İmparatorluğu ile Amerika Birleşik Devletleri arasında meydana gelen çatışmadır. 1945 yılı Şubat ayında Amerikan birlikleri Japon anavatanından sadece 1200 km uzaktaki bir adaya toplanmaştı. Iwo Jima; 21 km2 büyüklüğünde volkanik bir ada. Ama Japon anavatanının istilası için hayati önem taşıyan 2 havaalanına sahipdi. İkinci Dünya Savaşı'nın sembol fotoğrafı olan ABD askerlerinin bayraklarını bir tepeye dikmelerini gösteren fotoğraf bu muharebe esnasında çekilmiştir.

Washington'daki, ABD deniz piyadelerinin Iwo Jima'ya bayrak dikmelerini gösteren anıt

Iwo Jima Muharebesi sırasında Amerikan askerleri tarafından ele geçirilmiş bir Japon bayrağı

ABD'nin deniz ve hava kuvvetleri üstünlüğü ile kuşattığı adayı Japonlar'a ağır kayıp verdirerek almıştır. Japonlar bu küçücük adaya asker yığmış, tüneller ve mağaralar kazmıştır. Ama hiçbiri ABD deniz güçlerinin açtığı ateşten kurtulamamıştır. Amerikan zaiyatının Japon zaiyatını geçtiği tek cephe Iwo Jima olmuştur.
 

CeBuR

[maximum hokeli]
Özel üye
Katılım
1 Tem 2011
Mesajlar
2,757
Beğeniler
97
Yaş
38
Şehir
artvin
#2
entellektüel emerikan yaklaşımı yaklaş sömür öldür .. herkesin bildiği amerikan rüyasının arka yüzüde bu tip olaylardan belli oluyor japonlar sağgıdeğer bir millettir hiçkimsenin toprak bütünlüğüne veya birliğine kasti bir zulüm yapmamışlardır . ve bu yazıdan okuduğum kadarıyla kendilerini muhafaza etmek için ellerinden geleni yapmışlardır .nitekim japonyaya attıkları atom bombasının izleri halen daha küçücük çokcuklarından çıkmaktadır . :(
gelelim birde olayın arap ülkelerindeki durumuna suriyenin durumunu esef içinde okuyor ve akıbetlerinden onlardan fazla irkiliyorum ne yazıktırki bu sömürgeci sözde modern ülkeler koca ağaçlarda bir çeltik bulduklarında ağacı kurutmak için ellerinden geleni yapıyor .

umudum : biz türk milleti olarak farklı kültürler ırklar dinler mezhepler tarafından oluşsakta ve her ne kadar birbirimizi bazen yıkıp geçsekte asla kanımızı vatanımızı başkasına yar etmeyiz . zamanı gelince birlik olmasını biliriz .


eline emeğine sağlık suskun
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
CeBuR Fotoğraf - Ünlü / Amatör 2
YoRuMSuZ Office Programları 0

Benzer konular

Top