İyi Bir Aile Yönetiminin Bireye Kazandırdıkları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
İyi Bir Aile Yönetiminin Bireye Kazandırdıkları

İyi bir yönetimin tanımını yapmanın kolay olmadığı söylenebilir. Bazı kişi veya kurum için otoriter bir yönetim anlayışı çok uygun gelirken, bazılarına yanlış gelebilir. İyi bir yönetimden anlaşılan; temel ilkelerini yönetim biliminden alan, ihtiyaca cevap verecek bir yönetim anlayışıdır. İhtiyaca cevap verecek bir yönetim anlayışı, yönetimin bütün elemanlarının (kaynaklarının) o ihtiyaca dönük kullanılmasına olanak sağlayacağı için, amaca daha kolay ve kısa sürede ulaşılabilir. Bu çerçeve de iyi bir yönetim, bireye çevresine uyum ve başarma konusunda destek olabilir.

Aile Hayatının Düzenlenmesinde Yönetim

Evlilik ile başlayan aile hayatı, bir canlı organizma gibi, çeşitli gelişim özellikleri gösterir. Değişik yas ve özellikteki aile üyeleri, farklı görev, rol ve sorumluluklarla meydana getirdikleri birlikteliği devam ettirmeye çalışır. Ailede belli bir disiplin anlayışının belirlenmesinde bireylere temel bilgiler kazandırılır.

Toplumsal Uyumun Sağlanmasında Yönetim

Aile hayatı gibi toplumsal yaşamda da daha fazla sayı ve çeşitlilikte roller, sorumluluklar olduğu ve birbirlerinden farklı yapıda insanların aynı toplumda birlikte yaşadığı bilinmektedir. Bireyin bu büyük aileye uyumu daha zor olabilir. Yönetimsel bilgi ve beceriler bireyin toplumsal uyumunu kolaylaştırır.

Mesleki Başarının Arttırılmasında Yönetim

Her meslek, kendi disiplini, kendi kural ve kanunları çerçevesinde birtakım faaliyetleri, etkinlikleri gerektirir. Mesleğin mensubu bireylerin, yöneticiler ve iş arkadaşlarıyla uyumu, işteki çalışma performansı, meslekteki başarıyı arttırır. İyi bir yönetim iş ortamını düzenleyeceği için, bireylerin meslekî başarılarını arttırır. İş ortamının düzenlenmesi, sağlık, beslenme, dinlenme, eğlence vb. olanakların sağlanması, yeni teknolojilerin temini, çalışanları kurumun bir üyesi olarak görme vb. yönetimsel beklentilerin karşılanması, mesleki başarıyı olumlu yön de etkiler.
 
Top