1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

İyonlar (İyonyalılar)

Konusu 'Genel Türk Tarihi' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 1 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.312
  Beğenileri:
  6.198
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.178 ÇTL
  İyonlar (İyonyalılar)

  * İzmir Körfezinden Güllük Körfezine kadar olan bölgeye İYONYA denilirdi.
  * Yunanistan'dan gelen AKALAR buradaki yerli halkla karışarak şehir devletleri halinde yaşadılar. Başlıca İyon şehirleri şunlardır: Efes Milet İzmirFoça Bodrum.
  * Efeste'ki ARTEMİS tapınağı İyonlara aittir.
  * İyonlar deniz ticaretinde gelişmişlerdi.
  * İyon Edebiyatının en önemli eseri Homeros'un "İlyada ve Odesa destanı" dır.
  * İyonlar bilim ve sanatta gelişmişlerdir. Matematikte Tales ve Pisagor Tarihte Heredot Tıpta Hipokrat Felsefede Diojen)

  Yunanistan'a gelen Dorların önünden kaçarak Ana*dolu'ya geçen Akalar tarafından kuruldular. M.Ö 1200 yılında Akalar adalar üzerinden Batı Anadolu'ya göç ettiler. Büyük Menderes ile Küçük Menderes nehirleri arasında kalan kıyı bölgelerine yerleştiler. Bu bölgeye İyonya burada yaşayanlara İonlar adı verilir. İonlar polis adı verilen şehir devletleri kurdular. M.Ö. XII. yüzyıldan itibaren Efes Milet Foça gibi şehirleri kurdular. Siyasal yapılanmaları şehir devleti şeklindedir hiç bir zaman merkeziyetçi olmamışlardır. Deniz ticareti ve kolonicilik alanında ileriydiler. AkdenizMarmara Ege ve Karadeniz'de birçok koloniler kurmuşlardır.

  Anadolu'da kurulan ilkçağ uygarlıkları içinde en gelişmiş ve ileri düzeydedirler. Çünkü;

  1- İonlar Ön Asya'dan gelen ticaret yollarının bitiş noktasındadırlar ve doğu batı arasında köprü vazifesi görürlerdi.
  2- Diğer Anadolu uygarlıklarından etkilenmişlerdir.
  3- Tarım ve ticaretle gelişmiş olduklarından bilim ve kültüre önem vermişlerdir.
  4- Şehir devletleri şeklinde yönetilmiş oldukları için serbest düşünce gelişmiştir.

  İon şehir devletlerinin başında krallar bulunuyordu. Asiller zamanla güçlenerek kralları tahttan indirdiler. Halkın seçtiği kişiler meclislerin yardımı ile şehirleri yönetmeye başladılar.

  Ön Asya'dan gelen ticaret yollarının bitim noktasında bir ülke olmaları bilim ve kültür alanında ileri gitmelerinin en önemli nedenidir. İonlar sanat alanında da önemli gelişmeler gösterdiler. İon Nizamı denilen mimari üslubun yaratıcısıdırlar (Artemis tapınağı İonyalılar'a aittir). İon tarzında mimarı eserler yarattılar. Tapınaklar açık hava tiyatroları bu alanda ki en güzel yapıtlardır.

  Ticaretin gelişmesi sonucu birçok kültür ile temas kurdular. Ekonominin gelişmesi ve demokrasinin varlığı; fikir hayatı sanat ve bilim alanında önemli gelişmelere neden oldu. Diyojen Tales Anaksimenes ve Anaksimandros felsefe matematik ve astronomi bilimlerinin temellerini attılar. Matematikte Pisagor Coğrafya'da Kse*nefon Tıpta Hipokrat Felsefe'de Heraklit ve Diojen Şiirde Homeros ve Tarihte Heredot İonyalıların en tanınmış bilginleridir

  Tiranlık yönetimi de ilk defa İon şehirlerinde görülür.

  İonlar Fenike Alfabesi'nden yararlanarak kendi alfabelerini oluşturdular. İon şair ve yazarları tarafından kaleme alınan trajedi komedi ve dramlar günümüze kadar önemlerini korudular. Edebiyatta Homeros destanları önemlidir.

  Tanrılarının insan biçiminde heykellerini yapmışlardır. İon Tanrıları da insanlara benzerdi. Tanrılarla insanlar arasındaki en önemli fark insanların ölümlütanrıların ise ölümsüz olmalarıydı. İnançlarına göre Tanrılar arasındaki her türlü ilişki ve iletişim aynen insanlar arasında olurdu. Tanrılar İnsanlara kızdıkları zaman onları cezalandırırdı.

  Bir insanın Tanrılaşabilmesi için kusursuzluğa mükemmelliğe ulaşması gerekirdi. Bu nedenle sportif yarışmalar büyük önem kazanmıştır insanların Tanrılaşması için bir araç olarak görülmüştür.

  Milattan sonra 650-546 yıllarında önce Pers istilasına daha sonra İskender ve Roma istilasına uğramışlardır.
   
Benzer Konular
 1. Hande19
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  609
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş