İzinsiz reklam mesajları 1 Mayıs'ta bitiyor

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,480
Beğeniler
9,016
Takım
GALATASARAY
#1
Hemen herkesi deli eden bir uygulama bu. Alışveriş yaptığınız yerlerden vey atelefonu vermek durumunda bırakıldığımız yerlerden daha sonra telefonumuza reklam yağmuru başlıyor. Öyle ki kimi bu işin ticareti başlamış durumda. Paketler halinde firmalar cep telefonlarına iznimiz dışında ulaşıp reklam mesajları gönderiyorlar.

Artık 1 Mayıs'tan itibaren bu uygulama bitiyor. Zaten son zamanlarda cep telefonunuza yenilikleri haber almak için izin veriyor musunuz şeklinde mesajlar gelmeye başladı. Ama tuzaklarına düşmeyin bu firmaların. Siz izin verdiğinizde aynı şekilde reklam içerikli mesajlar göndermeye devam edeceklerdir.

Reklam mesajları ile ilgili konunun detayları


Cep telefonu operatörleri de sorumlu olacak...

Firmaların tüketiciye yönelik izinsiz SMS, elektronik posta gibi mesajları ile telefon aramalarını yasaklayan düzenleme 1 Mayıs'ta yürürlüğe giriyor.

Düzenleme ile birlikte istenmeyen reklam mesajı ya da elektronik postası gönderen firmalara 50 bin liraya kadar para cezası gelecek.

Ayrıca, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) taslak aşamasında olan düzenlemesine göre istenmeyen mesajların dağıtımı sağlayan GSM operatörlerine de yaptırım uygulanacak.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Neredeyse hepimiz günün 24 saat 365 gün bir takım reklam amaçlı mesajlar ve elektronik posta iletileri gönderiliyor. Taciz noktasına gelen bu mesajlar tüketiciyi bezdirmekteydi" dedi.

Ağaoğlu, 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girecek olan elektronik ticaretin düzenlenmesine yönelik düzenleme ile ticari maksatlı reklam ve tanıtım mesajları gönderilmesi artık yasaklandığını ifade ederek, "Kanunla reklam mesajları ve e-postları vatandaşın tercihine bırakılıyor" dedi ve ekledi: "Reklam mesajı göndermek isteyen firmalar tüketicinin onayını almak için onlara hiç bir mali külfet yüklemeden, bu mesajları red edebilecekleri şekilde bildirimde bulunup izinlerini almak zorundalar. Tüketici onay vermediği takdirde yani sessiz kaldığında bu durum reklam mesajlarının gelmesine izin verildiği şeklinde algılanmayacak. En geç 3 iş günü zarfında söz konusu mesaj trafiği durdurulacak."
 
Top