İzmir Enternasyonal Fuarı kapılarını açıyor

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,536
Beğeniler
8,003
Şehir
izmir :)
#1
TÜRKİYE’nin ilk uluslararası fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı kapılarını 83. kez ziyaretçilerine açacak. Resmi tören ve şölenle iki ayrı açılış yapılacak, onur konuğu kent Diyarbakır ve Malatya’nın konuk olacağı İEF’yi 1 milyona yakın kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. İEF'in bu yılki parter ülkesi Mauritius olacak. Balayı tatillerinde dünyanın en gözde yerlerinden biri olan ada ülkesi Mauritius Türkiye'ye 7 bin kilometreye yakın bir uzaklıkta. Fuar'ın geçen yılki parten ülkesi ise Sri Lanka'ydı.

Dünyanın sayılı fuarları arasında yeralan İzmir Enternasyonal Fuarı’nda bu yıl çifte açılış yapılacak. Önceki yıllarda fuar açılışlarının yabancı konukların gözleri önünde siyasi tartışmalara sahne olması ve uzun protokol konuşmaları nedeniyle resmi açılış, İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde sadece davetliler, yabancı delegasyon üyeleri, protokol ve medya mensuplarının katılacağı törenle saat 15.00’te yapılacak. Bu açılışa Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Fikri Işık, 18’i bakan, 5 bakan yardımcısı düzeyinde 45 ülkeden 140’ı aşkın delegasyon üyesi de katılacak.

İzmirlilerin katılacağı şölene dönüşecek açılış ise saat 19.30’da Kordon’da Vasıf Çınar Meydanı’ndan başlayacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katılacağı yürüyüşte, açılış korteji bando eşliğinde Vasıf Çınar Bulvarı, Lozan Meydanı’nı geçerek Kültürpark’a girecek. Kocaoğlu, Yeraltı otoparkı üzerindeki çim alanda kurulacak sahneden İzmirlilere seslenecek. Daha sonra konuk ülkelerin gösterileri gerçekleşecek.


KENTKARTLA GİRİŞ

İEF’ye girişler toplu ulaşımda kullanılan kentkartla yapılacak. Ücretler de ulaşım tarifesiyle aynı, tam 2 TL, öğrenci 1.10 TL olacak. Kartı olmayan ziyaretçiler için gişelerde bulundurulacak kartlar kullanılacak. Kapanacağı 7 Eylül akşamına kadar İEF’de 930’u geçici, 1200 personel görev yapacak.

Bu yıl İEF’nin ana teması "Lojistik", onur konuğu iller Diyarbakır ve Malatya, partner ülke Mauritius, odak ülke ise Hindistan olacak. Fuar’ a 829 yerli, 303 yabancı olmak üzere 1132 firma katılacak. İEF’de 68 ülkeden gelen katılımcı ve ziyaretçiler yer alacak. Türkiye’den 43 il fuarda yer alacak.
 
Top