İzmir EXPO'yu Kaybetti

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#1
Dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olarak gösterilen EXPO'yu İtalya'nın Milano kenti kazandı. 151 üyenin oy kullandığı elemede İzmir evsahipliğini kaybetti.

Paris'te yapılan elemelerde ilk gelen bilgi İzmir'in kazandığı yönündeydi. Ancak, İtalya'nın elektronik oylamaya itiraz ettiği ve ikinci oylamanın yapılmasını istediği belirtildi.

151 delegenin 86'sı Milano'ya oy verirken 65 delege tercihini İzmir'den yana kullandı.

Alınan bilgiye göre, Milano ve İzmir'in EXPO 2015 adaylığı için yarıştığı oylamanın sonucu merakla beklenirken, Türklerden oluşan kalabalığın heyecanı, sonucu bekleyenleri yanılttı.

Gruptan yükselen sevinç nidaları ve alkışlar, ilk etapta ''EXPO 2015'i İzmir kazandı'' olarak yorumlanırken, sonucun henüz belli olmadığı ve oylamanın devam ettiği belirtilmişti.

Bu arada benzer bir durum İtalyanlar cephesinde yaşandı. İtalyanlar da aynı saatlerde ''Expo 2015'i Milano'nun kazandığı şeklinde'' haberle sevinirken, sonrasında bunun doğru olmadığı ve resmi açıklamanın henüz yapılmadığı belirtildi.

Ancak resmi sonuçlar açıklandı ve evsahipliğini Milano kazandı.

EYFEL KULESİ EXPO MİRASI

EXPO, eski adlarıyla dünya fuarı ya da dünyanın fuarı ilk kez 1851 yılında Londra’da yapıldı. 1876’daki buluşmanın adresi Philadelphia’ydı ve organizasyonda telefon, daktilo ve dikiş makinesi görücüye çıktı. 1893’de bu kez Chicago’da elektriğin sokak aydınlatmasında kullanılması fikri kabul gördü. 1939’da televizyon ve kadınların vazgeçilmezi naylon çorap dünyaya tanıtıldı.

EXPO organizasyonları, düzenlendikleri kentlere önemli miraslar da bıraktı. Paris’in sembolü Eyfel Kulesi 1889 yılında kentte düzenlenen dünya fuarının bir mirası oldu.

HABER 7
 

Benzer konular

Top